Jerslev

Stor aktivitet for husflidsfolk

Der er stor aktivitet i husflidsforeningen. ARKIVFOTO

Der er stor aktivitet i husflidsforeningen. ARKIVFOTO

JERSLEV:- 2005 har været et år med mange aktiviteter, sagde formanden for Jerslev Husflidsforening, Irene Pedersen, på foreningens generalforsamling. Gamle kendt aktiviteter er bibeholdt og nye er kommet til for at blive. Der har blandt andet været holdt kursus i fremstilling af strømpedukker og i decoupage. I det kommende år vil der komme flere nye tiltag. Der har i foreningens lokaler været holdt både sommer- og vinterskole for skolebørn. Foreningen fejrede i 2005 sit 20 års jubilæum med udstilling og arbejdende stande. Jerslev Husflidsforening har ca. 120 aktive medlemmer, der støtter godt op om foreningens arrangementer. Ud af bestyrelsen afgik Bodil Andersen, Karin Madsen og Ruth K. Pedersen. I stedet valgtes Birte Rendby-Madsen, Annette Holt og Hanne M. Kruse. Som suppleanter valgtes Inger Jeppesen og Kirsten Esko Nielsen

Forsiden