Badminton

Stor succes i Frederikshavn Badminton Klub

FREDERIKSHAVN:Frederikshavn Badmintonklub har haft en af de bedste sæsoner i mange år. Klubbens elitesamarbejde med Skagen Badmintonklub, Vendsyssel Elite Badminton (VEB) skal spille om bronzemedalje i klubbens første sæson i bedste række, og holdet opruster allerede med nye, stærke spillere til næste sæson. Elite og dermed forbilleder fører ofte mere succes med sig, og sådan er det også i Frederikshavn. Frederikshavn Badminton Klub er nemlig for alvor begyndt at røre på sig. I forrige weekend rykkede klubbens førstehold op fra Danmarksserien til 3. Division. Det er primært fra dette hold, at reserverne i øjeblikket skal hentes til ligaholdet. Danmarksserieholdet har hidtil i denne sæson vundet alle deres kampe, så det er en meget sikker oprykning der er kommet i hus,. Følgende spillere har været med til at spille oprykningen i hus: Peter R. Jensen, Casper Lun, Mikkel Lund, Christian Grøndal, Paw Juul, Emil Andersen, Lotte Vestergaard, Kamilla Andersen, Lykke Møller, Lærke Folsted, Henrik Geisler, Henrik Møller, Jacob Horsager, Louise Grøndal. Også Frederikshavn Badminton Klubs andethold i serie 1 har spillet sig en række op. Det skete endeligt i udekampen i Svenstrup, hvor holdet godt nok tabte deres første kamp i sæsonen. Det blev et nederlag på 6-7, men det ene matchpoint gjorde lige nøjagtigt, at holdet rykkede op i jyllandsserien. Det er holdets anden oprykning på to år. Følgende spillere har været med i løbet af sæsonen: Jacob Horsager, Christian Thode, Kasper Dahlgaard, Jacob Skovsgaard, Michael Skovsgaard, Andreas Hostrup, Mads Aaen, Louise Grøndahl, Line Magnusson, Janne Hansen, Sofie Østergaard, Tinna Jespersen, Michael Frederiksen (mif), Helle Lauersen, Camilla Steffensen, Steffen Pape og et par stykker mere. Også i badmintonklubbens ungdomsafdeling har der været rigtigt gode resultater i denne sæson. Klubbens bedste U 15 hold har i A-rækken vundet deres række, hvilket betyder, at holdet skal spille om det jyske mesterskab for U 15 hold. Herudover er både klubbens hold i U 15 C rækken og holdet i U 13 C rækken også vindere af deres rækker.