Aalborg

Store forventninger i Saltum IF til ny sæson

SALTUM:Saltum Idrætsforenings nyoprykkede serie 3 hold har haft blandede resultater i træningskampene. To sejre, to uafgjorte og to tabte kampe er det blevet til i optaktsfasen. Træner Niels Chr. Hejlesen siger, at resultaterne skyldes, at der blandt andet er eksperimenteret på de forskellige pladser, og at man har været hårdt plaget af skader. Det er ikke træningsindsatsen, det har skortet på, da der i gennemsnit har været over 20 til træning hver gang. Forventningerne er ifølge Niels Chr. Hejlesen intakte, og SIF har været spilstyrende i alle træningskampene, men han mener, at SIF i de afgørende situationer har manglet heldet i afslutningerne. Han forventer at SIF kommer til at blande sig i topstriden i kredsen, da de sidste skadede spillere er ved at være klar. Formanden for idrætsforeningen Niels Spaun nedtoner dog forventningerne, men håber, at førsteholdet kan stabilisere sig i serie 3, og at andetholdet i serie 6 rykker op i serie 5. Alle i klubben ser nu frem til sæsonstarten, som er den svære udekamp mod Nørhalne lørdag eftermiddag. Nørhalne er også oprykker, men har haft gode træningsresultater, så Niels Chr. Hejlesen forventer en særdeles svær opgave. Saltum forventer sig meget af klubbens nye målmand Ole Rasmussen, der er kommet fra Gug Boldklub, hvor han senest har vogtet målet for klubbens serie 2 hold.