Aabybro

Store visioner bag nyt kredshus

Aaby-Vedsted FDF har visioner, og vil derfor selv eje det nye kredshus.

AABYBRO:Når Aaby-Vedsted FDF til årsskiftet forlader kredshuset Bakgården i Aabybro vil det være slut med at sidde til leje. Foreningen har en konkret privat-ejet grund i sigte, som de ønsker at købe og opføre et nyt kredshus på. Og planerne for de nye omgivelser er på plads. Grunden til at FDF nu vil købe er, at de vil føre nogle visioner ud i livet, og så er der der en større sikkerhed i selv at eje, fortæller Carl Åge Ring Madsen fra FDF. - Vi har siddet til leje i mange forskellige lejemål siden foreningens start. Nu vil vi gerne have vores eget, siger han og understreger, at FDF ikke investerer i grunden af økonomiske årsager men for at gennenføre planerne. - Vi kan ikke føre vores visioner ud i livet ved at sidde til leje, siger Carl-Åge Ring Madsen. At det er en privat-ejet grund, FDF er ved at købe, er en tilfældighed, da grunden passer godt til foreningens planer, fortæller Carl-Åge Ring Madsen, der godt er klar over, at disse planer ikke er lige populære i kommunen. FDF forventer da heller ikke at få kommunalt tilskud til købet af den privat-ejet grund og er derfor i gang med at søge forskellige fonde om midler, fortæller Carl Åge Ring Madsen. I det sidste år har foreningen udarbejdet planer for, hvordan de nye omgivelser skal se ud. Planerne omfatter både de fysiske rammer for kredshuset og arealerne omkring det, men også de psykiske rammer. Det er der kommet et idegrundlag ud, som hedder "De gode cirkler", hvilket har en dobbelt betydning. Udover at selve området skal indrettes i runde former, så dækker idegrundlaget også over det rent sociale. - Vi vil sætte fokus på de gode cirkler, hvor folk skal føle, at det er dejligt at komme, for det tror vi smitter af på alt andet, og dermed skabes den gode cirkel, siger Carl-Åge Ring Madsen. Idegrundlaget indeholder også planer om en naturlegeplads, som skal være åben for alle. I stedet for traditionelle gynger og andre legereskaber vil der blive brugt f.eks gamle træer som legeredskaber, fortæller han. Ejeren af grunden er meget interesseret i at sælge til Aaby-Vedsted FDF, fortæller Carl-Åge Ring Madsen, men ønsker ikke af oplyse ejers navn, før købet er gået igennem.