Stort spring for Lerbæk

Klubbens første distriktsstævne i spring afviklet til topkarakter

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Christoffer Fisker Balsgaard er den eneste dreng i sin klasse, der går til ridning. Men det har også sine fordele. 30 piger pr. dreng for eksempel...

- Absolut godkendt. På en karakterskala fra 1-5 bliver det til et flot 4-tal. Sådan lød den foreløbige dom fra den teknisk ansvarlige leder, Niels Ove Larsen, ved søndagens distriktsstævne i spring i SRL, Sportsrideklubben Lerbæk. Det var første gang, SRL arrangerede distriktsstævne i spring, men formentlig ikke sidste. I hvert fald vil den teknisk delegerede fra Dansk Rideforbund anbefale, at rideklubben på Lerbæk får chancen igen. Lørdag var der dressurstævne på Lerbæk, hvor masser af frivillige hele weekenden var i sving for at få alt til at klappe. En af deltagerne, som også smilede tilfreds og glad, var 13-årige Christoffer Fisker Balsgaard fra St. Restrup Rideklub. På ponyen Bernie vandt han suverænt sin klasse efter hurtigste tid uden nedrivninger på springbanen. - Jeg har fire ponyer og er vild med ridning, siger Christoffer, der er en af de få drenge, som går til ridning. - Det er jeg ligeglad med, siger Christoffer, der ikke lader sig mobbe med hånlige bemærkninger som "bøssesport" eller "tøsesport". - I de yngste årgange er der vel kun én dreng pr. 30 piger, men det retter sig op. Mange piger springer fra, når de kommer i puberteten og til sidst ender det med at være fifty-fifty, siger Dennis Fisker, der er beriderelev på Lerbæk. En af tre elever under klubbens berider, Jan Søgaard. - Vi er alle tre i gang med sjette og sidste årgang og skal til eksamen til maj, fortæller Dennis Fisker fra den aktive rideklub på Lerbæk. Klubben har 80 heste på stald og omkring 250 medlemmer og stort set hver eneste dag er der fyldt med biler og hestetrailere på parkeringspladsen. - Vi er den eneste rideklub nord for Limfjorden, der har tre elever, som alle har redet landsstævner og der er gang i den herude hver eneste dag, siger Dennis Fisker. Senest har ridesporten fået et løft med de danske OL-rytteres medaljesucces i Beijing - og ikke mindst Tina Lunds optræden i Vild med Dans. Mange ridesportsinteresserede sender hver fredag givetvis deres sms-stemme til den fotogene nordsjællandske ridepige.