Strandby IF kalder til samling

Mange gamle spillere vil deltage i jubilæumsfesten på lørdag

STRANDBY:Der bliver virkelig tale om old boys, når spillere fra Strandby Idrætsforenings ungdom lørdag mødes til klubbens 75 års jubilæum. Nuværende klubmedlemmer har gjort et kæmpe stykke detektivarbejde for at opspore tidligere medlemmer fra alle årene siden klubbens start i 1932. Det er lykkedes rigtig godt at finde folk, men mange fra den ældre generation har til detektivernes skuffelse alligevel ikke meldt sig til festen. Der er sendt cirka 400 invitationer ud, og der bliver godt 200 deltagere lørdag aften. Blandt de tidligere fodboldspillere, der møder frem, er flere mænd, der har rundet de 70 år. Men gensynsglæden bliver også stor blandt det andet køn. En gruppe 50-årige damer benytter jubilæumsfesten lørdag aften til samtidig at holde klassefest. Festdagen 2. juni indledes med et par fodboldkampe. Strandby serie 6 spiller en turneringskamp mod Nørager/Rørbæk. Derefter går to Old Stars hold på banen. Anker Østergaard, der stadig spiller i klubben hver søndag, har fået samlet de to hold. Fælles for deltagerne er, at de var unge spillere i Strandby IF i 1950’erne. Damefodbolden i Strandby IF havde sin storhedstid i midten af 1970’erne og nogle år frem. I begyndelsen af 1960’erne havde klubben et hold i danmarksserien, men i 1986 flyttede damerne til Farsø.Senere er der dog kommet syv-mands damehold i klubben. Et nostalgisk hjørne Ved festen bliver der indrettet et nostalgisk hjørne, hvor deltagerne kan fordybe sig i masser af gamle billeder, avisudklip, protokoller og medlemsbøger. Henning Andersen har været i gang med at lave en oversigt over klubbens formænd igennem de 75 år, og der er desuden udarbejdet en liste over senior-, dame- og ungdomstrænere gennem årene. Man skulle tro, at alt bare kunne findes i protokollerne, men der har vist sig at være store huller i optegnelsen. Derfor efterlyser bestyrelsen stadig ting og sager, som folk måtte have liggende. Man har dog fundet de første vedtægter fra stiftelsen af Strandby IF i 1932. De er underskrevet af Niels Kristensen, Byrial Pedersen, Christian Pedersen, Niels Pedersen og Evan Jensen. Men måske er klubben i virkeligheden endnu ældre. Da man for fem år siden fejrede 70 års jubilæet, kom en af gæsterne nemlig med billeder fra omkring 1912, hvor man kunne se fodboldspillere i Strandby IF-dragter. Går man ud fra protokollen, er det dog 1932. Der gik syv år efter stiftelsen, inden klubben første gang kom med i JBU. Det var nok også i den forbindelse, at man gjorde den første store investering, hvor der blev købt et stykke jord til en fodboldbane. Jorden kostede hele 1000 kroner, hvilket var mange penge, da klubbens regnskab, balancerede med 443,77 kroner. I starten af klubbens historie havde man utroligt mange medlemmer, men det skyldtes tildels, at klubben stod for baller og bankospil, som trak et stort antal deltagere fra hele egnen. Man skulle være medlem af Strandby IF for at blive lukket ind. Jubilæet fejres ikke alene lørdag, men også med en reception i klubhuset søndag eftermiddag.