EMNER

Strejke skal trække medlemmer

Fagbevægelsen bruger nu ikke længere bare den truende konflikt til at skaffe mere løn til sine medlemmer. Fagforeningerne bruger nu også truslen om strejker til at skaffe flere medlemmer.

Over en bred kam er tillidsfolk i gang med at advare uorganiserede kolleger om, at man er bedst sikret under en konflikt, hvis man er medlem af fagforeningen. - Det er en oplagt mulighed for at få flere medlemmer, at der er en truende konflikt. Det er jo vores vilkår og vores formål. Fagbevægelsen er ikke nogen hyggeklub, og det skal vi gøre opmærksom på, siger Ellen Lykkegaard, der er formand for den offentlige gruppe i 3F. Hos FOA, der er den største fagforening med offentligt ansatte, blev lokalforeningerne allerede i september instrueret i, at en truende konflikt skulle bruges til at få flere medlemmer i fagforeningen. Restgruppen med Også hos de mindre forbund, hvor organiseringsgraden er meget stor, er man i gang med at tiltrække medlemmer. I Socialrådgivernes Landsforbund er det de enkelte tillidsfolk, der står for indsatsen, og hos Dansk Sygeplejeråd har man en kampagne, der skal sikre, at så mange som muligt er aktive medlemmer i Dansk Sygeplejeråd. - Vi har en meget høj organiseringsgrad i forvejen, men vi ser da, at i en situation som nu med en truende konflikt får vi fat i restgruppen, siger næstformand i sygeplejerådet Dorte Steenberg. Men kampagnen skal også sikre, at sygeplejerskerne er klar over, at de allerede skal være medlemmer af fagforeningen fra nytår, hvis de skal være dækket ind ved en konflikt i slutningen af marts. - Derfor ser vi også kampagnen som en serviceoplysning, så ingen bliver overraskede, siger hun. Kristlig Fagbevægelse til modangreb Imidlertid er kampen hård om de ansatte på de offentlige arbejdspladser. Så hård at den uafhængige Kristelig Fagbevægelse er gået til modangreb på den resterende del af fagbevægelsen. Kristelig Fagbevægelse har fraskrevet sig strejkeretten, og har altid været den etablerede fagbevægelses modstander, og nu handler krigen om, hvor godt man er sikret under en konflikt. - Vi er nødt til at gå til modangreb på det pres, som vores medlemmer føler på arbejdspladserne. Der går en masse historier om, at vi ikke kan sikre vores medlemmer under en konflikt, og at resultaterne fra forhandlingerne ikke vil komme vores medlemmer til gode. Det er simpelthen forkert, og det er vi da nødt til at fortælle, hvis vi vil holde på vores medlemmer, siger formand for Kristelig Fagbevægelse, Søren Fibiger Olesen.