Sund mad på dagsordenen

} ÅRSMØDE: Der er sund mad på dagsordenen, når SuperBrugsen Farsø torsdag 3. marts holder årsmøde. Det slutter nemlig med et indlæg ved diætist Inger-Lise Jæger, som fortæller om sund mad og sukkersyge. Årsmødet, der holdes på Hotel Farsø, omfatter bl. a. beretning om foreningens medlems- og forbrugerpolitiske aktiviteter. Det tager butiksrådets formand Villy Jensen sig af, mens uddeler Hans Kaldahl vil berette om butikkens drift. } VINDERE: Ved fastelavnsstævnet i Farsø Rideklub blev det udover kåring af kattekonge og bedste udklædning også til en række resultaterfra selve ridningen, nemlig følgende: Dressur: LX: Delt 1. plads: Malene Bach Jensen på Maxilian og Dorte Kristensen på Siga. LC2: 1. plads: Anne Nielsen på Nilas Rudbæk, 2. plads: Linda Jensen på Mc. Kenzie, 3. plads: Christina Madsen på Comet, 4. plads: Malene Bystrup på Cansas Boy. LB1: 1. plads: Linda Jensen på Mc. Kenzie, 2. plads: Trine Bach på Maxilian. Spring: Debutant: 1. plads: Dorte Kristensen på Siga, 2. plads: Kristina Rybjerg på Rocia. LD: 1. plads: Morten Toft på Krapyl, 2. plads: Julie Kjærsgaard på Stjerne. LC: 1. plads: Morten Toft på Krapyl, 2. plads: Linda Jensen på Mc. Kenzie. LD Joker: 1. plads: Trine Bach på Maxilian. } FORMANDS-STOP: Bjarne Pedersen trækker sig som formand for Strandby IF for at hellige sig arbejdet som træner for herreholdet. Det betyder også, at dameholdet skal have ny træner. Det blev fortalt på foreningens generalforsamling, hvor årets overskud på godt 27.000 kroner også blev fremlagt. Det blev besluttet, at Strandby Håndboldklub, på en ekstraordinær generalforsamling, skal indlemmes som et underudvalg under idrætsforeningen. Helle Møller Bach blev nyvalgt til bestyrelsen, mens Lenette Mortensen, Per Andersen og Ole Olsen blev genvalgt. Bestyrelsen konstituerer sig senere. } NY SEJR: Det blev til endnu en sejr til Farsø KFUMs håndbolddamer i jyllandsserien, da holdet vandt det vigtige opgør i Aabybro med 27-26 efter at have været bagud 12-11 ved pausen. Dermed er Farsø damerne godt på vej til at sikre sig endnu en sæson i jyllandsserien efter holdet rykkede op fra serie 1 i forrige sæson. I første halvleg var spillet rodet fra begge hold, men i pausen fik Farsø rettet og, og 10 minutter inde i anden halvleg tog hjemmeholdet teten på effektivt contraspil og havde initiativet kampen ud selvom gæsterne med to mål var ved at nå op i slutfasen. Farsø's målscorer var Pernille Pedersen 12, Sine Buus 5, Annette Kyneb 5, Camilla Uggerhøj 2, Berit Lassen 1, Mette Ovesen 1 og Christina Ovesen 1.