Beredskab

Et hiv på toilettet - og så fik skolen en dyr regning

Skolen kæmper for at håndhæve nikotinforbud

Brandmænd fra Nordjyllands Beredskab kunne hurtigt konstatere, at brandfaren var til at overse efter alarmen, som dog afslører en stadigt aktuel sundhedsproblematik.
Brandmænd fra Nordjyllands Beredskab kunne hurtigt konstatere, at brandfaren var til at overse efter alarmen, som dog afslører en stadigt aktuel sundhedsproblematik. Foto: EUC Nord

Opdateret kl. 17:51

Siden 2021 har røg- og nikotinfri skoletid for elever været et lovkrav på alle grundskoler, kostskoler, efterskoler og ungdomsuddannelser i Danmark.

Dermed er det heller ikke længere tilladt at gå udenfor og ryge på skolens område - eller udenfor.

Det er ikke desto mindre en udfordring at håndhæve, for det er ikke alle, der har fattet budskabet i en tid, hvor e-cigaretter, såkaldte vapes, og nikotinposer er blevet særdeles populære.

Og hvor nikotinindholdet i særligt nikotinposerne er så højt, at det øger afhængigheden. 

EUC Nord har overalt på - og udenfor - skolen gjort meget ud af at slå fast, at skolen og skolens område er røgfrit. Arkivfoto: Bente Poder

Onsdag kostede et brud på forbuddet uddannelsesinstitutionen EUC Nord en bøde på 7000 kr.

Det fortæller skolens kommunikationschef, Jacob Noes Christensen. 

- Lige pludselig stod der tre brandmænd i fuld uniform, og de vidste lige præcis, hvor der var gået en brandalarm. Med det samme kunne de sige, at der var blevet røget derinde - og at det var med en e-cigaret, som lugtede af slik og tyggegummi. Alligevel var det nok til, at vores brandalarm gik i gang. Jeg sad 20 meter fra toilettet, og jeg hørte ikke noget. fortæller Jacob Noes Christensen.

Dermed var der heller aldrig fare på færde på skolen, der samler 2000 elever fra Hjørring, Brønderslev og Frederikshavn kommuner.

Men brandalarmen kom alligevel med en kedelig regning. 

For uanset om det er tale om en ægte eller falsk brandalarm, så fulgte der en opkrævning på 7000 kr. med besøget af brandfolkene.

- Der er mange ting, vi hellere vil bruge 7000 til. Det er heldigvis første gang i mange år, det er sket, og vi har gjort en stor indsats for at gøre opmærksom på, at vi er en nikotinfri skole. Men vi har faktisk svært ved at få vores elever til at forstå, at forbuddet gælder i selve skoletiden, fastslår Jacob Noes Christensen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden