Boksning

Supersæson rundes af med stævne på hotel

Boxing Team Aars med Gert Bo Jacobsen som træner har haft omkring 100 medlemmer i træningslokalet

Bokseklubben i Aars har tradition for at holde stævner  Aars Hotel. Arkivfoto

Bokseklubben i Aars har tradition for at holde stævner Aars Hotel. Arkivfoto

AARS:Efter en supersæson i den lokale bokseklub runder Boxing Team Aars i morgen aften, fredag, af med et stævne på Aars Hotel, hvor fire af klubbens egne boksere kommer i ringen. - Faktisk er det kun skader og et par andre grunde, der forhindrer, at vi stiller med det dobbelte antal boksere til stævnet, fortæller klubformand Jesper Vejen. - Vi har haft en forrygende sæson - måske den bedste i klubbens historie. Vi er oppe på omkring 100 medlemmer, og rigtig mange af dem har været mere flittig til træning end vi tidligere har set, tilføjer formanden. En stor del af medlemmerne bokser udelukkende på motionsplan, det vil sige at de ikke stiller op til stævnekampe eller forskellige mesterskaber. - Vi har desuden oplevet den tendens, man også kender til på landsplan, nemlig flere piger, der går til boksning. I denne vinter har vi vi således haft flere piger i træningslokalet end tidligere, nemlig op mod halvdelen af motionsbokserne fortæller Jesper Vejen. To debutanter Ved stævnet i morgen møder Boxing Team Aars med to debutanter. Det er ungdomsbokseren Dennis Nørgaard i myggevægt og juniorbokseren Jannich Rasmussen i letweltervægt. Desuden er Brian Andersen i mellemvægt og Michael Valsted i letsværvægt klar til at gå i ringen. - Vi regner med minimum 10 kampe, men måske når vi 12. Og bokserne ude fra kommer bl. a. fra Aalborg og Fjerritslev, oplyser klubformanden, der forventer fuldt til stævnet.Det vil sige omkring 200, da det er dem, der kan være i salen på Aars Hotel.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.

Du skal skrive noget tekst

Du skal skrive noget tekst