EMNER

Svenske venner med til at holde liv i bridgeklub

Brovst Bridgeklub fejrer 50 års jubilæum i weekenden med besøg af bl.a. den svenske venskabsklub fra Veddige

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Den aktive Brovst Bridgeklub har bl.a. kørt udendørs kampagner for at øge interessen for bridge. Foto: Henrik Louis

BROVST:Det begyndte i al beskedenhed med en ugentlig bridgeaften i Brovst Håndværker- og Borgerforening i februar 1956. Men allerede året efter var interessen for at spille bridge så stor, at Brovst Bridgeklub blev oprettet, og den har nu i mange år været en livskraftig forening med omkring 100 medlemmer. 50 års jubilæet markeres i weekenden med fest på Rønnes Pension i Slettestrand i aften, reception og bridgeturnering i Brovst-Hallen lørdag og en guldpointturnering i Brovst-Hallen på søndag. Der kommer jubilæumsgæster fra venskabsklubben i Veddige i Sverige, og så skal der vanen tro spilles landskamp. - Klubben i Brovst kan formentlig takke svenskerne for, at den stadig består. - I 1975-76 var vi nede i en bølgedal med så få spillere, at vi var lige ved at stoppe, fortæller 76-årige Herman Hansen, der var formand i over 25 år fra 1971 til 1997 og stadig er aktiv i klubben. Vi havde fået kontakt med Veddige i 1971, og det gode og hyggelige samarbejde med svenskerne var med til at give klubben nyt liv og nye medlemmer. Herman Hansens store interesse for bridge har forplantet sig til flere generationer. Sønnen Niels er nu formand, og to børnebørn - Freddy Brøndum og Christian Brøndum - er storspillere. Formand Niels Hansen har fundet uddrag af klubbens historie: På Brovst Håndværker- og Borgerforenings generalforsamling 29. februar 1956 blev det besluttet, at man næste vinter ville lave en klubaften for medlemmerne, hvor man kunne spille bridge. Initiativtagere var bl.a. formand og kasserer for BHB, Otto Gregersen, og købmand Jørgen Olsen. Året efter, 14. oktober 1957, blev navnet ændret til Brovst Bridgeklub. I de første mange år var Otto Gregersen formand, malermester Lars Ørtoft var kasserer, og Jørgen Olsen lavede regnskabet. I 1971 blev Herman Hansen formand efter Otto Gregersen. Der blev spillet på Brovst Hotel frem til 1977. Man blev utilfreds med servicen på hotellet i forbindelse med optagelserne af filmen ”Fiskerne”. Klubben flyttede derfor til Brovst-Hallen, men efter det første år ville hallen have betaling for klubbens brug af mødelokalerne. Da man ikke kunne blive enige om betalingen, og Laurits Madsen samtidig havde overtaget hotellet, flyttede bridgeklubben tilbage til hotellet og spillede der indtil 1989. Siden 1989 har bridgeklubben spillet i hallen til alles store tilfredshed. I 1997 blev Kurt Als formand efter Herman Hansen. Kurt Als er flere gange blevet opfordret til at opstille til Danmarks Bridgeforbunds bestyrelse, men har af hensyn til Brovst Bridgeklub takket nej flere gange. I 2005 indvilgede Niels Hansen i at afløse ham på formandsposten i en periode, og Kurt Als er nu indtrådt i landsbestyrelsen. - Hvad er fascinationen ved bridge? Herman Hansen har et svar omgående: - Det er, at man ligeså godt kan få point på de små kort som på de store. Bridge er ca. samme spil som whist, men med den forskel, at kortene ikke bliver blandet i bridge, og at de samme kort bliver spillet ved flere borde, og så gælder det om at nå det bedste resultat med de samme kort. Hvis nogen gerne vil vide mere om bridge, er de meget velkomne til at komme til receptionen lørdag - og alle er også velkomne til at komme og kigge på kortspillet lørdag og søndag, lyder opfordringen fra formand Niels Hansen.