Svømmebad med motionscenter
Sæby Svømmebad tilbyder ikke kun bevægelse og velvære under vand.
I den sydligste del af bygningen er der indrettet et lokale til tørtræning.
- Bevægelse med omtanke, siger svømmebadets chef Jeppe Jacobsen.
Inden Sundhedshuset blev bygget havde kommunens genoptræning til huse i svømmebadet, hvor træningslokalet og varmtvandsbassinet var omdrejningspunkt.
- Nu har svømmebadet overtaget driften af centeret og vi er faktisk godt tilfreds med de ca. 150 personer, der benytter sig af maskinerne, siger Jeppe Jacobsen. Stedes kan kun bruges ved køb af en wellness-billet, og det sætter nogle begrænsninger, men giver også mulighed for at få helhedsoplevelser.
- De typiske kunder er 40+, men der kommer brugere, der har afsluttet genoptræning i Sundhedshuset, der fortsætter hér. På opfordring, giver vi gerne introduktion til træningsmaskinerne. Sportsfolk kommer også hér, for at supplere deres normale træning eller træner kondition, fordi de måske har en midlertidig skade, fortæller Jeppe Jacobsen.
I huset kommer også fysioterapeuter, massører og andre behandlere, der kan leje lokaler i kortere eller længere tid.
Træningscenteret er en integreret del af wellnessafdelingen - og følger svømmebadets åbningstider.
Nogle af svømmebadets bedste kunder er Ebba og Erik Kristensen, der til januar 2017, når svømmebadet har ti års fødselsdag, runder besøg nr. 3.000. Ebba fortæller, at hun i mange år har døjet med slidgigt og Erik måtte støtte hende, hvis de skulle gå en tur på havnen.
- Med daglig motionstræning og svømning, har jeg ingen fysiske problemer og kan gå og cykle som jeg har lyst til, siger Ebba Kristensen.
Hun og Erik nyder de daglige besøg i svømmebadet, og foruden den forebyggende træning glæder de sig over altid at møde nogen, de kan vende verdenssituationen med.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.