Morsø

Svømmeklub får musikanlæg

Anvendes af klubbens aqua fitnesshold

Morsø Svømmeklub har søgt og fået 15.000 kroner i tilskud til et musikanlæg, der skal anvendes af klubbens aqua fitness hold.Arkivfoto: Bo Lehm

Morsø Svømmeklub har søgt og fået 15.000 kroner i tilskud til et musikanlæg, der skal anvendes af klubbens aqua fitness hold.Arkivfoto: Bo Lehm

NYKØBING:Morsø Svømmeklub har søgt og fået 15.000 kroner i tilskud til et musikanlæg. Det købes lokalt og er til klubbens aqua fitnesshold, der sidste år talte 50 deltagere. Det fortæller Pia Thybo, formand for Morsø Svømmeklub.

Det er Folkeoplysningsudvalget i Morsø Kommune, som har bevilget pengene.

- Vi har et større likvidbeløb stående på 120.000 kroner. Men vi søgte tilskuddet for at strække de penge. Og vi får nu mulighed for selv at købe et musikanlæg fremfor at låne som hidtil, siger Pia Thybo.

Hidtil har musikanlægget kunne lånes, men dette er ikke længere muligt.

Pia Thybo oplyser, at Morsø Svømmeklub forventer et driftsunderskud i den kommende sæson. Men det har ikke været til overvejelse at sætte medlemskontingentet på i gennemsnit 550 kroner per sæson op.

- Så længe partnerskabsaftalen mellem Jesperhus og Morsø Kommune endnu ikke er faldet på plads, og vi ikke ved, hvor mange uger årligt, at vi kan bruge svømmehallen, ser vi lige tiden an, siger Pia Thybo.

Morsø Svømmeklub starter denne sæson 24 hold op.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.