Svømmeklub får musikanlæg

Anvendes af klubbens aqua fitnesshold

Helle Møller Larsen
Morsø Svømmeklub har søgt og fået 15.000 kroner i tilskud til et musikanlæg, der skal anvendes af klubbens aqua fitness hold.Arkivfoto: Bo Lehm
Morsø 18. september 2015 13:46

NYKØBING: Morsø Svømmeklub har søgt og fået 15.000 kroner i tilskud til et musikanlæg. Det købes lokalt og er til klubbens aqua fitnesshold, der sidste år talte 50 deltagere. Det fortæller Pia Thybo, formand for Morsø Svømmeklub.

Det er Folkeoplysningsudvalget i Morsø Kommune, som har bevilget pengene.

- Vi har et større likvidbeløb stående på 120.000 kroner. Men vi søgte tilskuddet for at strække de penge. Og vi får nu mulighed for selv at købe et musikanlæg fremfor at låne som hidtil, siger Pia Thybo.

Hidtil har musikanlægget kunne lånes, men dette er ikke længere muligt.

Pia Thybo oplyser, at Morsø Svømmeklub forventer et driftsunderskud i den kommende sæson. Men det har ikke været til overvejelse at sætte medlemskontingentet på i gennemsnit 550 kroner per sæson op.

- Så længe partnerskabsaftalen mellem Jesperhus og Morsø Kommune endnu ikke er faldet på plads, og vi ikke ved, hvor mange uger årligt, at vi kan bruge svømmehallen, ser vi lige tiden an, siger Pia Thybo.

Morsø Svømmeklub starter denne sæson 24 hold op.

chat_bubble Kommentarer keyboard_arrow_down

Log ind for at kommentere.
Henter artikler...
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...