Svømmeklub glæder sig til nye forhold

Utætte bassiner har betydet et hårdt år for AaIF Svømning - men de nye faciliteter er værd at vente på

Det betød en mavepuster til svømmeklubben i Aabybro - AaIF Svømning - da bassinerne i Aabybro Hallen sidste forår måtte tømmes for vand på grund af utætheder. Svømmeskolen, som er klubbens største aktivitet, har ligget stille siden. - Overordnet set kommer vi ud af året med skindet på næsen. Vi klarer den, men det har været dyrt for os, konstaterer formand Palle Rokkedahl. Talent- og konkurrenceholdet har trænet i Jetsmark. Onsdag 27. januar er der generalforsamling i klubbens lokale i Aabybro Hallen, og det er ikke just en stor opgave for formanden at aflægge beretning. Det er nu også sjovere at se fremad, for der er lys forude. Renoveringen af det store svømmebassin i Aabybro skulle kunne afsluttes i marts, og samtidigt får klubben opfyldt ønsket om et varmtvandsbassin, hvilket der ikke tidligere har været. - Vi har store forhåbninger. Vi havde gerne set, at det var gået hurtigere. Men vi får det, vi gerne vil have, og så er det værd at vente på, siger Palle Rokkedahl. Han kan fortælle, at svømmeundervisningen genoptages 6. april. Der skulle gerne være vand i bassinet fra midt i marts, men for en sikkerheds skyld venter klubben til april. Varmtvandsbassinet giver nye muligheder. Det kan være babysvømning, svømning for handicappede og genoptræning. - Der er mange, der vil kunne få gavn af det. Vi har virkelig ønsket varmtvandsbassinet, så vi er ikke utilfredse med ventetiden, forsikrer Palle Rokkedahl.

Forsiden