Svømning

Svømmeklub med over 900 medlemmer lukker

Pingvinen i Støvring ser ingen anden udvej end at lukke på grund af retssag

Svømmeklubben Pingvinen lukker. Arkivfoto
Svømmeklubben Pingvinen lukker. Arkivfoto

Opdateret kl. 11:50

STØVRING: Svømmeklubben Pingvinen i Støvring med over 900 medlemmer lukker med øjeblikkelig virkning.

Det blev resultatet af et ekstraordinært bestyrelsesmøde i klubben torsdag.

Baggrunden for lukningen er, at klubben er blevet stævnet af en tidligere medarbejder, der blev fyret sidste år. Han krævede oprindeligt 600.000 kr. af Pingvinen. Nogle af pengene har han fået. Der var primært tale om løn i fratrædelsesperioden, oplyser klubbens formand, Claus Tommerup Sørensen.

Men klubben står stadig over for et krav på 200.000 kr., og da udgifter til juridisk bistand i forbindelse med en retssag kan løbe op i 100.000 kr., vælger Pingvinen at indstille aktiviteterne nu.

Ingen løn til trænere

Svømmeklubben ligger inde med ubetalte regninger for cirka 100.000 kr.

- Det værste er, at vores mange trænere ikke får løn for den store indsats, de har ydet. Det er vi meget kede af, siger Claus Tommerup Sørensen.

Han tilføjer, at klubben har haft stor fremgang på det seneste.

Forældre og andre med store følelser for klubben vil dog ikke affinde sig med, at der ikke er en svømmeklub i Støvring.

Ifølge Claus Tommerup Sørensen arbejdes på at etablere en ny svømmeklub i byen, så hurtigt det overhovedet er muligt.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden