Svømmeklub træner på Solkysten

Svømmeklubben S68 er gået i skarp træning inden stort stævne.

14 af klubbens bedste svømmere er taget af sted for at forberede sig på kommende stævner. Privatfoto
Naturvidenskab 23. februar 2012 11:00

Svømmeklubben S68 Hjørrings elitehold er draget sydpå til Costa Brava, Solkysten i Spanien for at optimere formen frem mod forårets vigtige stævner. Under ledelse af den erfarne cheftræner Jens Højbjerg og holdleder, formand i S68 Ole Ulrich Jensen, trænes der intensivt i lejren. Optimal forberedelse Træningslejren er placeret i feriebyen Mataro, som ligger 40 km nord for Barcelona. Med på turen er 14 af klubbens bedste svømmere. - Vi har med velvilje fra klubbens bestyrelse fået lejlighed til at forbedre os optimalt til de store opgaver, der står foran os her i foråret, siger cheftræner Jens Højbjerg. Det drejer sig om Grandprix 2 i Hjørring den første weekend i marts, seriestævne, danske hold og årgangsmesterskaber. - Jeg har mulighed for sammen med svømmeren at kæle for detaljerne og gennemføre teknisk træning to gange om dagen. Svømmerne er meget fokuserede i et sådant intensivt forløb, siger han. På niveau med fodboldspillere Jens Højbjerg fortæller, at svømmerne er vant til at træne hårdt. - De fleste, som følger med i sport er i øjeblikket ved at falde i svime over at AaB's fodboldspillere på træningslejren træner to gange om dagen. Det er faktisk mere eller mindre hverdagskost for vores svømmere, også derhjemme. Konkurrencesvømmerne lever i en træningskultur, hvor sporten mere bliver en sund livsstil end en fritidsinteresse, siger han. Faciliteterne er i top Svømmeklubben har fundet et sted, som har fortræffelige faciliteter. Klubben har lejet sig ind hos "Centre Natacio Mataro", som er et avanceret stadion med 10-baners udendørs 50 meter bassin. Ud over at være tilholdssted for nogle af Cataloniens bedste svømmere, huser anlægget vandpolo og en af Spaniens bedste bordtennisspillere. - Ud over det sportslige tæller træningslejren med til at opbygge team spirit blandt vore svømmere. Det sociale er meget vigtigt i svømning såvel som i andre sportsgrene, siger formand Ole Ulrich Jensen. Lune temperaturer Men denne gang bliver det ikke til badning i Middelhavet. Havvandet er kun ca. 12 grader varmt. Lufttemperaturen svinger fra om morgenen at være ca. 4-5 grader til under eftermiddagstræningen at være 16-19 grader. Men svømmerne har det godt i det 26 grader varme bassin. S68 vender hjem den 25. februar.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...