Svømmeklub træner på Solkysten

Svømmeklubben S68 er gået i skarp træning inden stort stævne.

14 af klubbens bedste svømmere er taget af sted for at forberede sig på kommende stævner. Privatfoto

14 af klubbens bedste svømmere er taget af sted for at forberede sig på kommende stævner. Privatfoto

Svømmeklubben S68 Hjørrings elitehold er draget sydpå til Costa Brava, Solkysten i Spanien for at optimere formen frem mod forårets vigtige stævner. Under ledelse af den erfarne cheftræner Jens Højbjerg og holdleder, formand i S68 Ole Ulrich Jensen, trænes der intensivt i lejren. Optimal forberedelse Træningslejren er placeret i feriebyen Mataro, som ligger 40 km nord for Barcelona. Med på turen er 14 af klubbens bedste svømmere. - Vi har med velvilje fra klubbens bestyrelse fået lejlighed til at forbedre os optimalt til de store opgaver, der står foran os her i foråret, siger cheftræner Jens Højbjerg. Det drejer sig om Grandprix 2 i Hjørring den første weekend i marts, seriestævne, danske hold og årgangsmesterskaber. - Jeg har mulighed for sammen med svømmeren at kæle for detaljerne og gennemføre teknisk træning to gange om dagen. Svømmerne er meget fokuserede i et sådant intensivt forløb, siger han. På niveau med fodboldspillere Jens Højbjerg fortæller, at svømmerne er vant til at træne hårdt. - De fleste, som følger med i sport er i øjeblikket ved at falde i svime over at AaB's fodboldspillere på træningslejren træner to gange om dagen. Det er faktisk mere eller mindre hverdagskost for vores svømmere, også derhjemme. Konkurrencesvømmerne lever i en træningskultur, hvor sporten mere bliver en sund livsstil end en fritidsinteresse, siger han. Faciliteterne er i top Svømmeklubben har fundet et sted, som har fortræffelige faciliteter. Klubben har lejet sig ind hos "Centre Natacio Mataro", som er et avanceret stadion med 10-baners udendørs 50 meter bassin. Ud over at være tilholdssted for nogle af Cataloniens bedste svømmere, huser anlægget vandpolo og en af Spaniens bedste bordtennisspillere. - Ud over det sportslige tæller træningslejren med til at opbygge team spirit blandt vore svømmere. Det sociale er meget vigtigt i svømning såvel som i andre sportsgrene, siger formand Ole Ulrich Jensen. Lune temperaturer Men denne gang bliver det ikke til badning i Middelhavet. Havvandet er kun ca. 12 grader varmt. Lufttemperaturen svinger fra om morgenen at være ca. 4-5 grader til under eftermiddagstræningen at være 16-19 grader. Men svømmerne har det godt i det 26 grader varme bassin. S68 vender hjem den 25. februar.