Syv fantastiske år for KFUM

Fem oprykninger og på vej mod fordobling af medlemstallet i Hasseris-klubbens fodboldafdeling

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Dennis Kristensen (tv) og Thomas Houlberg går i fællesskab til angreb på en Skive-spiller. Spillende træner Lars Christensen ser på i baggrunden.

AALBORG:Det har været svært hyggeligt at være KFUM'er i de forgangne syv år. Skruer vi tiden tilbage til 2002, spillede klubbens bedste fodboldhold i serie 4, og medlemstallet lå på omkring 350. I går skød førsteholdet sig i danmarksserien, og andetholdets oprykning til serie 3 er lige på trapperne på et tidspunkt, hvor medlem nummer 600 har meldt sig under fanerne i Hasserisparken. Af dem er de 250 under 12 år. Dengang i 2002 glædede klubben sig over et nyt flot klubhus. Det er nu alt for lille, og de blot fire baner i anlægget ved Under Lien giver jævnligt bestyrelsen grå hår i hovedet med hensyn til at skaffe de mange medlemmer mulighed for at gøre det, det hele handler om: spille bold. Vokset ud af rammerne - Ja, vi er for længst vokset ud af rammerne. Politikerne må tage sig sammen, siger fodboldformand Jacob Kabbel, der kan skue misundeligt over på den anden side af vejen, hvor klubbens håndboldafdeling snart kan holde rejsegilde på en idrætshal nummer 2. I disse dage betragtes de snævre rammer dog mest som et positivt problem. Den sportslige succes overskygger alt andet. Der var ellers ikke specielt megen nerve over gårsdagens topkamp mod Skive. Både tilskuere og spillere tog situationen med knusende ro vel vidende, at skulle det kikse, var der fire chancer endnu, før sæsonen slutter. Og i første halvleg var der da heller ikke meget, der tydede på, at sejren ville havne i Hasseris. Skives spillere var teknisk overlegne, men efter et kvarter, hvor hjemmeholdet var slemt på hælene, begyndte de fysisk stærke KFUM'ere stille og roligt at kvæle modstandernes offensiv. Og 10 minutter efter pausen dukkede altid farlige Anders Verwolht pludselig op og sendte en frispilning fra Lars Engbjerg i nettet. 10 minutter før tid blev Anders Verwolht skiftet ud med Nicki Fischer, og fem minutter senere havde han slået sejren fast. Og så kunne KFUM-spillerne skifte de svedige hvide kamptrøjer ud med forproducerede sorte oprykningstrøjer, champagnen sprøjtede i vildskab, og den spillende trænerduo Lars Christensen og Thomas Gaede fik lufttur. Nu er det store spørgsmål så, om Aalborg KFUM har noget at gøre i danmarksserien, hvor sidste års lokale oprykkere, Aalborg Freja og Lindholm, begge har det svært. - Ingen tvivl om, at springet bliver større og større hver gang, vi rykker op. Men mange sagde også, at vi ville få det svært i jyllandsserien, så hvem ved, siger træner Thomas Gaede, der skadet holdt sig på sidelinjen under gårsdagens kamp. Gamle røvhuller Både han og Lars Christensen fortsætter i næste sæson, men om det bliver som spillende trænere, har de endnu ikke taget stilling til. - Vi er jo nogle gamle røvhuller, men de andre skal være bedre end os, før de får pladserne, siger han, der også blandt spillerne har to mand vel over de 30: angriberen Glenn Gundersen og forsvarsstyrmanden Rasmus Starcke. Og bestyrelsens pengekasse bliver heller ikke slået op på vid gab, selvom den står på danmarksserien i næste sæson. - Det gode sociale liv i klubben har båret os derhen, hvor vi er i dag. Og det bliver der ikke lavet om på. Vel har vi sportslige ambitioner i KFUM, men vi ændrer ikke væsentligt på forholdene for spillerne, slår Jacob Kabbel fast.