EMNER

Talent overraskende vinder af skak-turnering

SÆBY:Brian Andersen blev en overraskende vinder af skakturneringen Nordjyske Bank EMT, der blev holdt i Sæby Fritidscenter. Brian Andersen hørte ikke til favoritterne, idet han var ratet som nummer otte af de i talt 10 deltagere i konkurrencen. Det forhindrede ham imidlertid ikke i at vinde de fire første partier og dermed sikre sig mesterskabet inden sidste runde, hvor han dog måtte bøje sig for Kewin Pedersen, der med sejren besatte turneringens andenplads. Topplaceringerne til de to unge spillere tyder på, at der er et generationsskifte på vej i Sæby Skakklub, idet nogle af klubbens stærkeste spillere også deltog, men altså måtte nøjes med sekundære placeringer. Brian er forøvrigt søn af Richard Andersen, der i nogle år har været klubbens stærkeste aktive spiller. Skakklubben har med denne turnering afsluttet en succesrig sæson, hvor førsteholdet rykkede op i Mesterklassen, og hvor den nærmeste konkurrent til oprykningen var klubbens eget andethold, mens tredjeholdet kun var et point fra oprykningen til A-klassen. Klubben ligger ikke helt stille i sommertiden, idet der vil være skak på torvet i Sæby hver lørdag formiddag, hvis vejret er godt, og hvor publikum er meget velkommen til at deltage. Klubben indleder næste sæson i Sæby Fritidscenter 30. august.