Talent vender hjem til Thisted

1. divisionsklubben leder efter fysisk stærk angriber

AALBORG:Et af klubbens hidtil største talenter er tilbage i folden, når Thisted FC's 1. divisionstrup i aften genoptager træningen. Efter tre år på kontrakt i FC Midtjylland er U19-landsholdsspilleren Kasper Dam Mortensen klar til at tørne ud for sin barndomsklub, hvor han i første omgang får status som amatør. Det sker i kølvandet af, at han for et par måneder fik ophævet kontrakten med FC Midtjylland og flyttede fra SAS Liga-klubbens akademi i Ikast hjem til forældrene i Thisted. - På det tidspunkt var Kasper Dam Mortensen træt af fodbold, men han har nu fået lysten tilbage og er et talent, som jeg forventer mig en del af i det næste års tid, siger Thisted FC's cheftræner Peter Enevoldsen. På U19-landsholdet Kasper Dam Mortensen, der fylder 19 år på søndag, har primært gjort sig bemærket som en hurtig kantspiller i venstre side. Han er noteret for i alt ni kampe på U16- og U17-landsholdet, og i oktober var han med i U19-landsholdets trup mod Frankrig og Tyrkiet, dog uden at komme på banen. I FC Midtjylland optrådte han i efteråret både på 2. divisionsholdet og ynglingeholdet. Ved træningsstarten siger Thisted også goddag til nyerhvervelsen Dennis Ramonn Olsen, der senest har spillet for Blokhus. - Med efterårets trup intakt ser det fornuftigt ud, men vi leder fortsat efter en fysisk stærk angriber. Vi laver såmænd mål nok, men især i kampe med spillemæssig overvægt mangler vi en type med tyngde til at skabe ravage i modstanderne felt, lyder det fra Peter Enevoldsen. Josefsen måske under kniven Han må i de første par uger undvære Rasmus Olsen og Simon Josefsen på grund af skader. En skanning af Simon Josefsens drilske knæ har afsløret en revne i menisken, og han skal måske gennem en mindre operation, som dog næppe bringer forårssæsonen i fare. I de første måneder vil Thisted-truppen veksle mellem styrketræning i hjembyen og træning på den nye kunstgræsbane i Fjerritslev. - Vi havde håbet selv at få kunstgræs, men i forhold til sidste års træninger i Aalborg og Pandrup er det et stort plus, at vi kan nøjes med turene til Fjerritslev, hvor vi træner to gange om ugen, konstaterer Thisted-træneren, der har planlagt hele ni træningskampe inden forårspremieren 22. marts ude mod Køge.