Talenter leger Tarzan i AIG.

Idrætsforeningen AIG samler talentfulde børn til specialtræning

Legen har en fremtrædende placering, når AIG's tarzan hold for de dygtigste i årgangene 2005 og 2006 træner hver søndag formiddag i den formidable gymnastikhal ved Annebergvej Foto: Flemming Møller Nielsen

Legen har en fremtrædende placering, når AIG's tarzan hold for de dygtigste i årgangene 2005 og 2006 træner hver søndag formiddag i den formidable gymnastikhal ved Annebergvej Foto: Flemming Møller Nielsen

Galleri - Tryk og se alle billederne.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Hver søndag formiddag genlyder gymnastikhallen ved Annebergvej af glade urskovshyl, eller bare glade drengestemmer. Da har idrætsgymnastikforeningen AIG af 1980 nemlig samlet de mest talentfulde 6-7 årige til specialtræning. Det ser man nu ikke umiddelbart på træningen, der tager udgangspunkt i leg og bevægeglæde, men som hen over sæsonen, der strækker sig fra september til marts, giver de udvalgte drenge chancen for at indlære mere komplicerede gymnastikfærdigheder, som det hedder i holdbeskrivelsen på klubbens hjemmeside, aig-aalborg.dk. Det er Giancarlo Tello og Morten Brandtoft, der er står for holdene, men den søndag formiddag, NORDJYSKE besøgte tarzandrengene, optrådte et par andre af klubbens instruktører, Tobias Dahl og Frederik Bach som vikarer, og det med stor kompetence. De deltagende drenge er alle blevet udtaget til at deltage, men der er ikke noget at mærke på dem, ud over et engagement lidt over det almindelige, både under opvarmningen og den efterfølgende spring- og behændighedstræning. De fleste af drengene har mindst en forældre eller voksen med, og mens legetræningen finder sted, bliver der hyggesnakket langs ribberne, og det er tydeligt, at man kender hinanden og nyder at være sammen og med, når deres børn legetræner. AIG blev som nævnt født 1980, da byens gamle forening, AG, Aalborg Gymnastikforening af 1884 fravalgte springgymnastikken. De første år frem til 1991 trænede klubben som forgængeren AG i Hasseris Gymnasiums gymnastiksal. Herefter blev basen flyttet til den ny gymnastikhal ved Aalborg Stadion, hvor klubben stadig holder til, og hvor man siden 2005 har haft små men hyggelige og velfungerende klublokaler. Foruden det omtalte Tarzanhold, råder klubben over tæt på 30 hold, hvoraf børneholdene fylder mest. Der er plads til både drenge og piger, mænd og kvinder, og omkring 400 gymnaster kommer jævnligt i klubben for at deltage i idrætsgymnastik, rytmisk sportsgymnastik, samt på opvisningshold i både spring- og rytmisk gymnastik. AIG har desuden 1993 været Team Danmark elitecenter, og i dag er klubben et af landets Team Danmark kraftcentre med professionel træner. Flemø

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.