Håndbold

Teambuilding som start på ny håndboldsæson

Efter dalende tilslutning til håndbold de seneste år satser Skovsgård/Brovst KFUM nu stort på ungdommen

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Jep­pe Møl­ler Niel­sen, ar­ran­gør af buildingarrangementet, som ger­ne skal re­sul­te­re i bed­re hånd­bold­spil og øget in­te­res­se for hånd­bold­spor­ten.

ØLAND:Efter dalende tilslutning til håndbold de seneste år satser Skovsgård/Brovst KFUM IF nu stort på ungdomsafdelingen for at komme med i front igen. - Og her gør håndboldtræning det ikke alene, fastslår en af klubbens unge ledere, 18-årige Jeppe Møller Nielsen, Øland, næstformand i håndboldafdelingen og arrangør af en teambuildingweekend for 21 unge håndboldspillere, som fandt sted i Øland Skov og ved Rødhus. - For at kunne blive et godt håndboldhold er det vigtigt, at spillerne kender hinandens evner og kan arbejde sammen, og derfor har vi valgt at holde en sådan weekend, hvor de bliver rystet sammen og får prøvet kræfter på både fysiske og kreative opgaver, uddyber Jeppe Møller Nielsen. - Samtidig håber vi selvfølgelig at få sat øget fokus på vores klub og håndboldspillet, så endnu flere får lyst til at spille håndbold. Syv piger og 14 drenge i 13-14 års alderen deltog i arrangementet, der var optakt til den nye sæson. Lørdagen indledtes med Operation GRIS i Øland Skov, hvor de unge - pigerne for sig og drengene for sig - under ledelse af teambuildingkonsulent Thomas Vimmerslev skulle lokalisere og neutralisere fjernudløseren til tidsindstillede giftbomber. Bomberne var placeret af GRIS - Gruppen mod rene og idylliske skove - og opgaven med at få dem neutraliseret stillede krav til både enkeltmandspræstationer og til gruppesamarbejde. Udforskningshold på to blev sendt ud, der blev kommunikeret pr. radio, og i området ved bomberne måtte de unge kun bevæge sig svævende i en tovbro. Både pigerne og drengene løste opgaven. - Pigerne klarede sig bedst, siger Jeppe Møller Nielsen med et smil. Ved evalueringen fik de ros for at have været rolige og gode til at samarbejde, hvorimod drengene ikke viste så stor modenhed. Fra Øland gik turen til Rødhus Ferieby, hvor de unge overnattede i hytter, og hvor de sidste kræfter blev brugt i badeland lørdag aften. Inden hjemturen søndag blev der trænet håndbold. Pigerne under ledelse af trænerne Jan Aakjær, Janni Poulsen og Robert Poulsen, og drengene trænes af Nanna Johansen og Robert Siggaard. Pigerne og drengene, der spiller i puslingerækken, indleder træningen i Brovst-Hallen den første tirsdag i juni. De holder ferie i juli, men i august går det løs med turneringskampen. Pigerne spiller i A-rækken, mens drengene skal forsøge at kvalificere sig til eliterækken.