TFC manglede målfarlighed
Tabte forårspremieren i Ringkøbing
Opdateret 01. april 2014 kl. 19:04
RINGKØBING: Det blev en blandet fornøjelse for Thisted FC, der i forårssæsonens åbningskamp viste flot fodbold, men når man ikke kan score, kan man selvfølgelig ikke vinde en fodboldkamp, og så kunne Ringkøbing i stedet indvie deres nye tribune med en sejr.
- Operationen lykkedes, men patienten døde, fortæller TFC-træner Peter ”Snak” Christensen metaforisk om sit holds indsats, og han var på dagen både tilfreds og utilfreds på samme tid.
- Jeg er rigtig godt tilfreds på mange parametre efter dagens indsats. Vi spillede rigtig godt i mange dele af spillet, men den vigtigste af dem haltede lidt efter, for vi kunne bare ikke score mål i dag, fortæller han.
Det kunne i stedet Ringkøbings Paw Bjørnkjær, der efter sølle fire minutters spil viste sparketeknik i høj klasse, der han tordnede læderkuglen direkte ind på et frispark foran 1500 måbende tilskuere.
Opbakningen var stor, og det kunne ses på hjemmeholdets gejst, men efterhånden som minutterne gik, overtog topholdet fra Thisted teten i kampen.
- Vi fik slået et hav af indlæg, spillede den flot rundt over kanterne og gennem midte, men det var som om, at den sidste aflevering fejlede gang på gang, fortæller Peter ”Snak” Christensen, der i stedet mod slutningen af første halvleg kunne se et boldtab få fatale konsekvenser, da debutanten for Mads Overgaard satte hoved på et præcist indlæg fra kanten til 2-0.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.