TFC sparkede ved siden af
For anden uge i træk kunne ellers velspillende Thisted FC ikke lukke kampen i tide
Opdateret 27. marts 2017 kl. 10:41
RØDOVRE: Det blev et stort deja-vu for Thisted FC i holdets første udebanekamp mod Avarta. Holdet sad tungt på kampen langt hen ad vejen, men den tidlige og planmæssige scoring blev udlignet på målstregen, og det opportunistiske hjemmehold var lige ved at choksejre dybt i overtiden.
- Jeg er skuffet over, at vi ikke lukkede kampen i den første time. Det er det, der irriterer mig mest. Vi forsvandt fuldstændig i den sidste halve time, og selvom vi kun gav fire chancer væk i hele kampen, så formåede de at score på os til sidst, fortæller Thisted FC’s cheftræner Bo Zinck.
Det var Sonny Jakobsen, der efter bare fem minutter åbnede ballet til 1-0, da han stod klar ved bagerste stolpe på Mikkel Aggers knivskarpe, flade indlæg, men til allersidst i kampen fik Avarta skovlet bolden over målstregen, efter et indlæg blev headet helt ind i det lille felt.
Avarta var lige ved at snuppe alle tre point i overtiden ved et nærmest perfekt udført saksesparksforsøg, der blev kanoneret direkte på overliggeren.
- Det er lige ved, at vi skal være glade for at ikke at tabe til allersidst, siger Bo Zinck, der næsten virker overrasket over sin udmelding.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.