Fodbold

Thise Idrætsforenings første formand blev æresmedlem

Ernst Jensen har gjort en stor indsats for idrætsforeningen

THISE:Thise Idrætsforening har fået et nyt æresmedlem. I forbindelse med jubilæumsfesten i Thise Forsamlingshus blev Ernst Jensen udnævnt til æresmedlem. Det var klubbens nuværende formand, Svend Rømer, der overrakte diplom. Han sagde, at Ernst Jensen har gjort en meget stor indsats for Thise Idrætsforening. Det er ikke mange, der får den ære at blive æresmedlem. Ernst Jensen er foreningens tredje i rækken. De øvrige er Henry Sørensen og Margit Jensen. Svend Rømer roste Ernst Jensen for ideen med at tage initiativ til idrætsforeningen. - Ernst Jensen har de seneste mange år været trofast på sidelinjen i Thise Idrætsforening, sagde Svend Rømer. Kendetegnende for Ernst Jensens engagement er, at han var den første, der tog ordet på et borgermøde i Thise i februar, da hal-projektet blev forelagt. Ernst Jensen er stadig meget engageret i at få bygget en hal i Thise, og han håber, at han kommer til at opleve, at hal-projektet føres ud i livet. Gennem årtier er der snakket om en hal i Thise. Ernst Jensen, der var formand i tre perioder, fortalte træk fra foreningens første år. Der blev lyttet andægtigt til Ernst Jensens levende beretning om de første år med fodbolden i Thise. Det var før, man havde klubhus og omklædningsrum. Jubilæumsfesten var samtidig afslutningsfest på sæsonen. Der blev derfor også uddelt pokaler til fodboldspillere. For serie 5 var det Lasse Jensen, der modtog flidspræmie, mens Preben Jensen fik fiduspræmien. For serie 6 var det Rasmus Pedersen, der modtog flidspræmie, mens Jesper Krogsgaard fik fiduspokalen. Det var formand for fodboldudvalget, Niels Jørgen Sørensen, der overrakte præmierne. Klubbens træner Poul Erik Christensen fik også en gave fra spillerne. Efter tre år i Thise skal Poul Erik Christensen være træner i naboklubben PSI, Serritslev. Der var desuden gaver til holdlederne Johny Karlsson og Jens Peter Rydder. Det var klubbens "husorkester" Djingo, der underholdt. Orkestret gav en halv times overdans i jubilæumsgave. 133 deltog i jubilæumsfesten.