Thisted Brewers har fået fast hjemsted

Prøvetræning på lørdag er startskud til ny sæson - klubben har fået fast hjemmebane på Østre Skole i Thisted

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Thisted Brewers får nu et lokale på Thisted Østre Skole, hvor klubbens rekvisitter fremover skal være. I klubbens første tre-fire år har hjemstedet for klubbens ejendele været garagen hos klubbens præsident, Heinz Hvid. Arkivfoto

- Vi håber mange møder frem og får prøvet, om amerikansk tacklefodbold er noget for dem. Vi skal nok sørge for, at det bliver sjovt og hyggeligt, og så er der kage og sodavand bagefter. Sådan lyder det fra Heinz S. Hvid, Klitmøller, der er præsident for Thisted Brewers, der på lørdag 10. januar inviterer til prøvetræning - en såkaldt Rookieday. Det foregår på Østre Skole i Thisted, der er klubbens fremtidige base - både når det gælder træning og turneringskampe. Invitationen gælder alle interesserede på 13 år og derover, og udover træning vil de fremmødte kunne møde klubbens trænere og bestyrelsesmedlemmer, som vil fortælle om klubben. Læs mere i Thisted Dagblad onsdag