Thisted slog Vendsyssel i træningskamp

Thyboerne vandt det nordjyske opgør med 2-1

Vendsyssel FF’s cheftræner Ove Christensen skiftede meget ud i onsdagens træningskamp mod Thisted. Arkivfoto: Bente Poder

Vendsyssel FF’s cheftræner Ove Christensen skiftede meget ud i onsdagens træningskamp mod Thisted. Arkivfoto: Bente Poder

VRÅ:Thisted FC slog onsdag aften Vendsyssel FF’s på sidstnævntes hjemmebane med 2-1.

Prøvespilleren Edin Murga bragte ellers 1. divisionsholdet i front i første halvleg, men allerede inden pausefløjtet havde udeholdet svaret igen hele to gange og bragt sig foran.

Først faldt udligningen ved Kasper Dam, inden Søren Nielsen satte kampens sidste scoring ind.

- I første halvleg føler jeg, at det er meget lige, men de får nogle lidt dumme mål, hvor vi kommer til at stå forkert, siger Rune Frantsen, der sad på bænken i de første 45 minutter og fik anden halvleg på højre kant.

Skal lige finde hinanden

- I anden halvleg har vi egentlig okay med chancer, men får ikke scoret, fortsætter Rune Frantsen.

For Vendsyssels vedkommende bød kampen på mange udskiftninger - både ved pausen og i løbet af anden halvleg - så alle spillerne blev prøvet af.

- Vi kan mærke, at det er tidligt i opstartsfasen, og vi skal lige lære at finde hinanden og få styr på konceptet, siger Rune Frantsen.

Vendsyssel FF lod desuden det sædvanlige midterforsvar, Chris Sørensen og Mads Greve, sidde over.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.