Efter 10 dage på fri fod sigtes 25-årig igen
Blev fundet sovende på bænk i Bedsted i nærheden af stjålen bil
THY: Kun 10 dage nåede en 25-årig mand fra Thy at være på fri fod, inden han igen var i politiets varetægt. Fredag 4. september blev manden løsladt efter afsoning i Nørre Snede Fængsel, og han spildte ikke tiden i friheden.
- Vi sigter ham for fem forhold. Vi mener, at det var ham, der 9. september brød ind i en villa på Kastet i Thisted og stjal personlige papirer og en bil. Dagen efter brød han to gange, morgen og aften, ind på Køreteknisk Anlæg på Lerpyttervej i Thisted. Han er desuden sigtes for besiddelse af stoffer, siger kriminalassistent Karl Tange, Lokalpolitiet i Thisted.
Den unge mand, der blev fremstillet i grundlovsforhør klokken 10 tirsdag, blev pågrebet ved lidt af et tilfælde.
- En patrulje var mandag ude for at efterforske en anden sag i Bedsted. Her opdagede betjentene, at den stjålne bil var stillet til reparation hos de personer, de var taget ud for at tale med. Den 25-årige blev derefter fundet sovende på en bænk på et grønt område i nærheden, siger Karl Tange.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.