God start for Bedsteds damer: Sejr i første kamp
Bedsted KFUM var i fuld kontrol lørdag eftermiddag
FUNDER: Lørdag fik Bedsted KFUM’s damer en forrygende start på den nye sæson i 1. Division, da de ude mod Funder GF vandt i tre sæt.
- Jeg synes, det var en god og kontrolleret indsats, hvor vi fik alle spillere i spil. De overraskede lidt i starten, hvor de lagde et lille pres på os, men vi kunne håndtere det, siger træner for Bedsted KFUM, Flemming West.
I første sæt var kampen meget lige, men det var Bedsted KFUM, som tog føringen. Dog kunne de ikke slå det nødvendige hul, og Funder GF hang på. Men ved stillingen 26-27 lykkedes det for thyboerne at slå den afgørende sætbold.
- I første sæt skulle vi lige se dem an og have styr på kampen, men vi havde hele tiden en god fornemmelse, siger Flemming West.
I andet sæt var Bedsted KFUM i kontrol og vandt sikkert 25-21. Den sikkerhed fortsatte i tredje sæt, som Bedsted KFUM vandt 25-20 og vandt dermed kampen.
- Det var en perfekt start, hvor vi fik prøvet noget af, som vi kan bygge videre på, siger Flemming West.
Kampfakta:
Volley, 1. Division
Funder GF
Bedsted KFUM
Resultat: 0-3
Sætscore: 26-28, 21-25 og 20-25
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.