Havet

Strømmen førte surf-turist ud i høje bølger

Fra strandbredden kunne surferens søn hjælpe redningsfolkene på rette vej

Det var et hydrofoil-surfboard som dette, den udenlandske surfer benyttede.
Det var et hydrofoil-surfboard som dette, den udenlandske surfer benyttede. Arkivfoto

Opdateret kl. 19:34

En udenlandsk surfer i 40'erne kunne onsdag takke sin søn for, at han slap fra et ublidt møde med havets kræfter ud for Hanstholm med livet i behold.

Han var gået på vandet med sit hydrofoil-surfboard, men pludselig forsvandt han i bølgerne, og fra land kunne sønnen ikke længere se sin far.

Derfor ringede han 112 kl. 15.13, og fra strandbredden kunne han dirigere redningsfolk fra redningsstationen i Hanstholm på rette vej i det urolige hav.

- Der var en kraftig strøm i området og fralandsvind, så han drev bare længere og længere væk. Samtidig var der bølger på 2-4 meter, så han var ikke let at få øje på i sit sorte tøj, fortæller redningsmand Morten Olsen fra Redningsstation Hanstholm.

Han fortæller, at redningsstationen sendte sin Unimog ud til sønnen på stranden, hvorfra de ved fælles hjælp kunne dirigere redningsfolkene om bord på FRB11 i den rigtige retning.

- Det var rigtigt fint, for ellers havde vi haft svært ved at finde ham, fortæller Morten Olsen.

Da den uheldige surfer var hjulpet om bord på redningsfartøjet, blev han sejlet ind til Hanstholm Havn, hvor han efter et hurtigt tjek i den ambulance og lægebil, som var blevet tilkaldt, blev kørt ud til sin søn og deres bil på stranden øst for Hanstholm.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden