Traktor kørte med brændende bigballer bag sig
Brandfolk fra flere stationer i kamp med flammer
Opdateret kl. 16:46
Transporten af 16 firkantede bigballer gik søndag eftermiddag ikke helt som ønsket. I stedet for at blive bragt hjem fra marken brød de i brand på halmvognen undervejs.
Det skete på Kammergårdsvej ved Ydby i Sydthy.
Brandfolk fra Nordjyllands Beredskabs station i Hurup reagerede hurtigt på alarmopkaldet kl. 14.52. Vel fremme fik de hurtigt brug for assistance, som de fik i form af en autosprøjte fra station Thyholm/Hvidbjerg og en ekstra tankvogn fra Nordvestjyllands Brandvæsen i Struer.
Halmtransporten havde tilsyneladende kørt en kort strækning med ild i bigballerne, før chaufføren opdagede det. Derfor var der også røget brændende halm af vognen med fare for spredning til rabatten, men den fare er overstået, fortæller indsatsleder Troels Guldbrandtsen fra Nordjyllands Beredskab.
- Det er ganske få kvadratmeter af rabatten, som er brændt, fortæller indsatslederen.
Han oplyser, at det skaber en del røg i området, at der bliver hældt vandt på de brændende bigballer.
- Vognen har fået nogle brandskader. I øjeblikket forsøger vi at få bigballerne af vognen og få slukket ilden bedst muligt. Men det er forholdsvist besværligt, fordi snoren, der holder bigballerne sammen, er brændt over. Det kommer nok til at tage et par timer eller tre, oplyser indsatslederen ved 16.15-tiden.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.