Thor nåede det umulige OL-mål

HADSUND: Som den første hadsunder nogensinde kvalificerede roeren Thor Kristensen sig i går til de Olympiske Lege, som afvikles næste gang i Athen til sommer. Thor Kristensen og hans kammerater i den danske letvægtsfirer vandt nemlig semifinalen ved årets verdensmesterskaber, der for tiden roes i Milano, Italien. Det skete i den hurtigste tid af alle de både, der deltog i de to semifinaler. Den danske båd og dermed Thor Kristensen er i øvrigt forsvarende verdensmestre, men har i år en særdeles stærk konkurrent i Italien. Derfor glæder Thor Kristensen sig over, at det i går lykkedes at besejre Italien, men han siger også, at meget skal rettes i den danske båd, hvis den også efter søndag skal kunne kalde sig verdensmester. - Men hvis alt skulle kikse, så kan jeg glæde mig over, at jeg skal med til OL næste år i Athen, sagde han i går til Hadsund Roklubs kaproningschef Anders Toft Christiansen, som i øvrigt glæder sig over, at begge klubbens deltagere ved A-VM har kvalificeret sig til finalerne. Den anden er Lise Kronborg, der roer i Danmarks letvægtsdobbeltfirer. Anders Toft husker på klubbens hjemmeside tilbage på, at Thor Kristensen først som 18-årig begyndte at ro om kap, og at han intet vandt det første år. Men han havde hele tiden viljen til at ville og lære, fremhæver kaproningschefen, der beskriver det at komme til OL, som et "kæmpe stort set umuligt mål".