Bedsted

Lejeboliger i Bedsted får en opgradering, der vil noget

Hurup Boligselskab står nu for udlejningen og vedligeholdelsen af Bedsted Andelsboligforenings 64 lejeboliger

Blandt de 64 boliger i Bedsted hører 18 lejligheder i Hareparken.
Blandt de 64 boliger i Bedsted hører 18 lejligheder i Hareparken. Foto: Carsten Hougaard

Opdateret kl. 16:44

BEDSTED/HURUP: Hurup Boligselskab står nu også for udlejningen af de 64 lejeboliger under Bedsted Andelsboligforening.

Overtagelsen af de administrative opgaver, samt vedligeholdelsen og have- parkarbejdet, kom i stand som følge af en beslutning i Bedsted Andelsboligforenings generalforsamling i marts.

- Forretningsfører Inge Marie Jensen ytrede et ønske om at gå på pension. Derfor rettede de henvendelse til os. Det sagde vi ja til. Boligerne i Bedsted passer meget godt ind i vores portefølje, da vi i forvejen har boliger i Koldby, Vestervig og Ydby, fortæller Hurup Boligselskabs forretningsfører, Benny Jensen.

Med de 64 boliger i Bedsted råder Hurup Boligselskab nu over 321 boliger i Sydthy. For tiden er man derudover ved at opføre 10 boliger i Agger. Der er desuden planlagt 12 nye boliger på Svanevej i Hurup.

- Vi glæder os til at løfte opgaven, og vi forventer at vi, via et samarbejde med Landsbyggefonden, kan få lejlighederne tilført det kvalitetsløft, der sikrer, at tomgangen kan blive betydelig reduceret - i bedste fald helt afviklet, siger forretningsfører Benny Jensen , Hurup Boligselskab Foto: Carsten Hougaard

Trods navnet Bedsted Andelsboligforening må der ikke være tvivl om, at det er almennyttigt boligselskab. Det må således ikke misforstås og lede tanken hen på det vi i dag kender som andelsboligforeninger.

Der er tale om en selvejende institution.

De 64 boliger i Bedsted udgør omkring 15 procent af den samlede boligmasse i Bedsted, hvor der er ca. 450 husstande.

Lejeboligerne ligger omkring Hareparken, på Balsbyvej, i Skolegade, Stormgade og på Gartnervænget.

Benny Jensen fortæller, at lejeboligerne i Bedsted er udfordret på vedligeholdelsen. Derudover er der en række boliger, der står tomme.

- Vi glæder os til at løfte opgaven, og vi forventer at vi, via et samarbejde med Landsbyggefonden, kan få lejlighederne tilført det kvalitetsløft, der sikrer, at tomgangen kan blive betydelig reduceret - i bedste fald helt afviklet, siger Benny Jensen og tilføjer:

- Tomme boliger er jo dræbende for økonomien. Derudover har boligerne et vedligeholdelsesefterslæb. Derfor er vi gået i gang med at lave en helhedsplan og en renoveringsplan for boligerne. I starten af juni har vi et møde med Landsbyggefonden omkring finansieringen af projektet, der vil tilføre boligmassen i Bedsted en opgradering, der vil noget, siger Benny Jensen.

Benny Jensen kan ikke forudse, hvad en eventuel skolelukning i Bedsted vil betyde for udlejningen af lejeboligerne i byen.

Men han erklærer sig helt enig med direktør Ole Leth Fra Leth Beton, som også ser bekymring for byen. Som Benny Jensen udtrykker: "så bliver det absolut ikke nemmere at udleje boligerne såfremt byen ikke har nogen skole".

Han fortæller, at man allerede er i indledende dialog med Landsbyggefonden med henblik på renoveringsplanen, og at såvel beslutningen om at overtage administrationen som dialogen med Landsbyggefonden var igangsat inden Thisted Kommune varslede de mulige skolelukninger i kommunen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden