Natur

Tillykke til Thy

THY:¿Så kom den, - Nationalparken. Ventetiden var lang, og selv om vi jo var 99,9 pct. sikre hele vejen gennem foråret, var det alligevel godt at vide, at den var hjemme¿. Det skriver formanden for BFN (Biologisk Forening for Nordvestjylland), Tage Leegaard, Sønderhå, i lederartiklen ¿Råd til natur¿i foreningens fagskrift Naturnyt. Tillykke til alle implicerede parter for veludført arbejde, og vel også et tillykke til Danmark, for det er min klare overbevisning, at en mere værdig repræsentant for den danske natur skal man lede længe efter. Den vigtigste grund til, at vi nu får Nationalpark Thy, er det tætte og gode samarbejde mellem de involverede parter, for uden dette var det ikke lykkedes at overbevise beslutningstagerne om det rigtige i netop vores projekt, fortsætter Tage Leegaard, som ønsker, at alle vil drage lære af dette skoleeksempel på samarbejde. I BFN har man lige nu overvejelser om opstart af et arbejde med naturgenopretning og naturpleje, og mange har allerede meldt sig som interesserede i at deltage i dette arbejde, som Tage Leegaard nærmere vil redegøre for på BFN"s sensommermøde på lørdag i Ørhage Naturcenter i Klitmøller. På dette møde vil man også drøfte foreningens aktiviteter i årets løb og drøfte nye tiltag. BFN"s Naturplejenet vil således blive præsenteret af Hamish Steward og Holger Søndergaard, og ringmærkningsresultaterne på Agger Tange og i Norge af Willy Mardal og Jan Salmonsen.AS