Tilmelder 16 fodboldhold

RANUM: Det er en tilfreds formand for I.K. Vest Fodbold, der i denne uge kan skyde efterårssæsonen i gang. Birgit Fristrup er leder af en klub med 175 medlemmer, heraf 130 ungdomsspillere, og klubben har nu tilmeldt i alt 16 hold til turneringerne indenfor DGI og JBU. - Jeg synes, det er flot i så relativt små samfund som Ranum og Overlade, at så mange bakker op om vores forening, siger hun, der i sit job som lærer ved Ranum Skole har rig lejlighed til at snakke fodbold. - I flere klasser spiller over halvdelen af eleverne fodbold og tendensen synes at fortsætte. Tilslutningen til klubbens seneste initiativ med boldleg for de mindste har været så stor, at lederne Pia Lawrence og Lars Bregnehøj i slutningen af august kan tage to hold med til Nørresundby, hvor de skal deltage i deres første stævne. mich