To superligaspillere til Aars

Viborg FF’s anden-målmand Kristian Kirke skal træne talenter i Aars.
Fodbold 8. maj 2007 06:00

{ AARS: Aars HK høster nu frugten af det talentsamarbejde klubben indledte med Viborg FF i sommeren 2005. To superligamålmænd runder Aars nemlig sent mandag eftermiddag for at træne med ved klubbens talenttræning. Som en del af aftalen skal superligaklubben fra Viborg være med til at udvikle klubbens talenter i ungdomsrækken. Samtidig blev Aars IK udnævnt til talentcenter for de største talenter fra Viborg FF’s mange samarbejdsklubber. Viborg FF stiller til gengæld trænere og superligaspillere til rådighed under træningssamlingerne. De to målmænd er førstemålmand John Alvåge (svensk landsholdsmålmand) og andenmålmand Kristian Kirk.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...