Redningsvæsen

To surfere fanget af hård vind

Den ene kom selv i land, den anden blev hentet af beredskabet

Den ene af surferne, Erik, kom selv i land. Foto: Lars Pauli
Den ene af surferne, Erik, kom selv i land. Foto: Lars Pauli

THISTED: To unge surfere på 18 år kom ved 14-tiden i havsnød på Limfjorden ved Sennels.

De store sejl betød, at surferne i den hårde vind hurtigt kom ud på fjorden. Den ene surfers mor fulgte de to fra stranden. Hun så, at den ene pludselig satte sig ned på brættet og vinkede mod land, mens den anden tilsyneladende var forsvundet. Derfor blev 112 alarmeret.

En gummibåd fra Beredskabet fik hentet den ene surfer i land, mens den anden selv kom i land ved Malle Strand, fortæller Terkel Dahl, far til den ene surfer.

- Det hele endte heldigvis godt og var ikke så dramatisk, som vi i første omgang troede. Men selvfølgelig bliver man bekymret, når den ene af drengene tilsyneladende pludselig forsvinder, siger Terkel Dahl.

Han tilføjer, at de to surfere af folk fra beredskabet fik det gode råd at have et eller andet selvlysende på hovedet, så man fra land kan se surferne, tilføjer han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden