Tørre tal om Lindholm Bokseklub

[ Lindholm Bokseklub blev dannet i 1931. Fra starten holdt bokseklubben til på Lindholm Gl. Skole, men siden 1974 har klubben haft lokaler i kælderen under Solside-hallen i Nørresundby. [ Lindholm BK’s nuværende formand hedder Arvid Kristiansen. [ Lindholm BK’s nuværende trænerteam består af Finn Sørensen og Flemming Zweidorff. [ Ifølge klubbens egen hjemmeside - www.lindholm-bokseklub.dk - råder Lindholm BK netop nu over 13 kampboksere. De er fordelt på to i pigeungdom, fire i drengeungdom, to juniordrenge samt fem mandlige seniorboksere. [ Lindholm BK har siden starten i 1931 markeret sig som en af landets mest vindende klubber. Klubben har til dato produceret 64 jyske seniormestre samt 31 danske seniormestre. Blandt klubbens mest vindende navne gennem tiderne er Carl Nielsen, Jørgen Hansen, Christian Larsen samt klubbens tidligere formand, Wagn Nørgaard. [ Danmarks Bokse-Union har gennem tiderne uddelt DM-medaljer i 13 vægtklasser. Bortset fra de to letteste vægtklasser, letfluevægt og fluevægt, har Lindholm BK har vundet DM-guld i dem alle. [ Flest danske mesterskaber har klubben erobret i letmellemvægt og mellemvægt, hvor navne som Christian Larsen, Ole Svendsen, Per Müllertz, Ulf Therkildsen, Karl Adler Østergaard, Per Nielsen, Tom Jensen, Keld Christensen og Brian Johansen sammenlagt har vundet klubben sammenlagt 16 DM-titler - fordelt med otte i hver. Letmellemvægt udgik på DM-programmet i 2003. [ Brian Johansen er den seneste Lindholm-bokser, der vandt et dansk seniormesterskab. Det var i mellemvægt i 1999.