Tonnishave lukker
Et enigt udvalg står bag

Tonnishave lukkes. Arkivfoto Peter Broen
ASAA:Plejehjemmet Tonnishave lukkes. Det besluttede et enigt ældreomsorgsudvalg i Brønderslev Kommune fredag.
Budgetgruppen, der består af økonomiudvalget samt Karsten Frederiksen (K) og Karl Emil Nielsen (DF) var indkaldt til drøftelser forud for mødet i ældreomsorgsudvalget.
I forbindelse med budgetforliget blev det besluttet at spare 5,4 mio. kr. Det er dette sparekrav, der ligger til grund for beslutningen.
Forslag fra borgere i Asaa om at lade Danske Diakonhjem betragtes sammen med andre forslag som urealistiske. Der er i dag 26 tomme plejehjemspladser i kommunen, og det koster syv-otte mio. kr. at have disse tomme pladser stående.
Der er 12-13 beboere på Tonnishave, og lukningen ventes at ske inden for et halvt år.
Byrådet skal endeligt konfirmere lukningen 19. december, men da alle partier har været inddraget i fredagens drøftelser, ventes byrådet at følge beslutningen.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.