Topklubber begraver stridsøkse

Nordjyllands to stærkeste kvindefodboldklubber diskuterer samarbejde på seniorfronten

NORDJYLLAND:Nordjyllands to stærkeste kvindefodboldklubber er på vej til at begrave stridsøksen. Det er i hvert fald en kendsgerning, at Fortuna Hjørring og B52, Aalborg FC i øjeblikket drøfter et tættere samarbejde på seniorfronten. Begge klubber bekræfter overfor NORDJYSKE Stiftstidende, at de er gået i dialog. Ifølge avisens oplysninger har B52, Aalborg modvilligt erkendt, at Fortuna Hjørring via sin status som kraftcenterklub under Dansk Boldspil-Union er storesøsteren i nordjysk kvindefodbold på seniorsiden, mens Aalborg-klubben til gengæld i øjeblikket står stærkest på ungdomssiden. De to klubber er endnu ikke blevet enige om rammerne for et muligt samarbejde, men såvidt NORDJYSKE erfarer er planen, at Fortuna Hjørring skal overtale en række af klubbens næstbedste spillere til at få værdifuld divisionserfaring på B52, Aalborgs 1. divisionshold, mens B52, Aalborg forpligtiger sig til at arbejde for, at klubbens største talenter vælger at fortsætte karrieren i Fortuna Hjørring, når de er klar til det. - Der er ikke tale om, at vi opgiver vore egne ambitioner. Men vi har tre gange været oppe i elitedivisionen, og hver gang er vi rykket ud igen efter en sæson. Så vi ved, at der skal meget til for at klare sig i det selskab. Derfor har vi holdt et møde med Fortuna Hjørring for at se, om det kan lade sig gøre at komme hinanden i møde fremfor at bekrige hinanden. Og det tror jeg, det kan, hvis begge parter får noget ud af et samarbejde, siger Helle Therkildsen, formand for Aalborg-klubben, der i øjeblikket indtager tredjepladsen i landets næstbedste række. I Fortuna Hjørring håber manager John Robert Larsen også på en aftale, hvis de to klubber kan enes om betingelserne. - Vi skulle allerede nu have haft et oplæg klar, men på grund af travlhed på andre fronter er vi desværre kommet lidt bagud. Men vi er interesseret i et samarbejde, og hvis vi kan blive enige, så er meningen, at det skal fungere fra og med den kommende sæson, siger han.