Træls at være skydeskive

BSI sender bolden tilbage til rådgiveren

EMNER 19. september 2002 08:00
BÆLUM: Bestyrelsen for Bælum-Solbjerg Idrætsforening (BSI) er "ovenud lykkelig" for, at det kommende idrætsanlæg er blevet rettet til, så boldbanen kan anvendes til alle klubbens kampe, men knap så lykkelige for, at man er blevet skydeskive i den pinlige drejning, sagen har taget på det seneste. Som tidligere beskrevet viste det sig, efter at anlægsarbejdet var startet, at banen var 10 meter for kort til, at man kan spille seniorkampe under JBU. Per Nielsen, sekretær i BSI, erklærer uden tøven, at man fra foreningens side oplever det, som om rådgiveren på projektet, Landskabskonsulenterne, forsøger at "tørre ansvaret af" på BSI, og Per Nielsen afviser, at der skulle være noget at bebrejde foreningen. - Jeg kan se, at Luc Ghysels (Landskabskonsulenterne) mener, vi burde have kendt reglerne, fordi vi har et medlem i JBU. Men det er en lodret usandhed. Der er en i Blenstrup, som Ghysels muligvis forveksler med et af vores medlemmer, men BSI har ingen medlemmer af JBU, siger Per Nielsen. Som kommende bruger af idrætsanlægget har foreningen været med på sidelinjen i hele forløbet, og Per Nielsen er ikke i tvivl om, hvor ansvaret for de seneste problemer skal placeres. - Rådgiveren har simpelthen ikke været professionel nok. Jeg var selv med til det byggemøde, hvor Luc Ghysels (Landskabskonsulenterne) foreslog at forkorte banen til 92 meter. Vores oplæg var, at banen skulle være 102 meter, og vi spurgte selvfølgelig, om ikke det ville give problemer. Men Ghysels sagde, at han havde undersøgt sagen, og at det eneste var, at vi ikke kunne spille internationale kampe. - Det var vi ligeglade med, for det har vi ikke brug for, så vi havde selvfølgelig intet at indvende. Man tror jo på eksperterne, siger Per Nielsen og tilføjer: - Men det gør vi nok ikke igen. Han mener ikke, man kan bebrejde kommunen i den forbindelse. - Tværtimod. Kommunen har været hurtigt ude, og der var ingen slinger i valsen i byrådet. Så det kan jeg kun rose. Jeg har sgu ondt af dem, og så oven i licitationen på Bælum-Solbjerg Skole, siger Per Nielsen, som sammenfatter situationen på godt jysk: - Det er træls. Det eneste vi mangler er, at vi får at vide, at banen er for smal. Så er målet fuldt, siger Per Nielsen - dog med et smil.
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...