Aalborg

Tranum venter på ungdommen

Svundne tiders succes løb bort sammen med spillerne

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

I Tranum GF ser man frem til, at klubbens fodboldafdeling igen kommer til at vinde mesterskaber og drikke af pokaler som her, da klubben for nogle år siden vandt kommunemesterskabet i Arentsminde. FOTO:CLAUSSØNDBERG

TRANUM:For ikke så forfærdeligt mange år siden kom der flere end 100 betalende tilskuere på det lille, men hyggelige stadion i Tranum for at se det blåklædte hjemhold forsvare byens ære i lokalopgørene mod storebror Brovst og mod Skovsgaard i serie 4. - I dag tager vi ikke en gang entre, fortæller Hans Ole Jensen tørt. Han er formand for seniorfodbolden i Tranum GF og eneste af de daværende førsteholdsspillere fra glanstiden for fire til fem år siden, som er tilbage på klubbens baner, og så er den blot 33 årige formand endda knæskadet og overvejer, om han skal ødelægge sæsonen med sin anden knæoperation i håb om, at det kan fjerne smerterne. - I dag spiller vi i serie 5 og andetholdet i serie 6.Hvis vi tager os sammen, kan vi godt spille os til en midterplacering, men vi har ikke materialet til at spille i serie 4, fortæller han. Klubben har i de senere år nemlig mistet mange spillere. Nogle er rejst fra byen.Andre syntes, de var blevet for gamle, og en del spillere forsvandt hjem til de naboklubber, som de kom fra. Tranum GF kan i år glæde sig over, at lørdagens standerhejsning viste god tilgang i skikkelse af spillende træner Mijo Martinovic, der sidste sæson førte Arentsminde op i serie 4. En oprykket 1. årssenior i Chris Svendsen og Rasmus Flindt fra Brovst.Desuden vil en håndfuld ynglinge spille i klubben, såfremt der ikke kommer et ynglingehold i Brovst, oplyser Hans Ole Jensen. Alligevel går man i Tranum og venter ikke blot på det grønne græs, men i særdeleshed på ungdommens kommen, så der atter bliver snakket fodbold på byens hjørner og hos købmanden. - Forrige gang, vi fik nye spillere op fra ungdomsafdelingen, var vel for omkring syv år siden. Vores ungdomsafdeling lægger et stort arbejde i, at vi får flere spillere og i at fastholde dem i klubben, når de flytter til Aalborg for at uddanne sig, så vi kan gå en god fremtid i møde, siger Hans Ole Jensen. - Vores ungdomsafdeling har aldrig før været så stor som nu, tilføjer han.