Klokkerholm

Travl måned for lystfiskere

KLOKKERHOLM:Mandag holder Klokkerholm Sportsfiskerforening klubaften i lokalerne i Beboerhuset på Klintevej i Klokkerholm. Der skal laves stålforfang til det kommende geddefiskeri. Sammen med dette skal der evalueres omkring foreningens laksetur til Norge. Ligeledes er medlemmerne velkomne med forslag til næste års udenlandstur. Mandag 10. december er der igen klubaften i klubbens lokaler, hvor fluekrogene til geddefiskeriet til vinterfiskeri skal fremstilles Samme aften er der også mulighed for at starte med at lave egen helt personlige kniv, og der skal vælges klinge og det træstykke, man ønsker at anvende til håndtaget. Mandag 17. december er der julefrokost i klublokalerne for klubbens medlemmer, og her er klubben vært. Dog er der lotteri med grejpræmier. På grund af pladsen bliver der tale om ¿først til mølle¿ princippet, så derfor er der tilmelding til klubbens bestyrelse.