Travl tid for keglefolket

Billardklubbens køer også fremme i sommeren

Aars 23. april 2003 08:00

AARS: Aars Billardklub går en travl weekend i møde. Lørdag gælder det et grandprix. Ikke i Jørgen De Mylius forstand, men som en jysk finale mellem unge billardspillere. Søndag er klubben vært for det Jyske Mesterskab for hold, hvor også klubbens kommende 3. divisonshold skal spille. Holdet består af Henrik Jensen, Jan Bjørn, Jens Vithen og Brian Nielsen. Sidstnævnte har dog meldt afbud, og derfor erstattes han af Flemming Raun. Holdet har revanche til gode, efter at det måtte nøjes med bronze ved DM finalen forleden. - Holdet skal møde hold fra Kolding, Herning og Vejen. Vi tror og håber på, at holdet kommer helt til tops denne gang, men det bliver spændende, siger klubbens formand Mikael Toft. Ved lørdagens ungdoms grandprix kommer der 16 spillere fra hele Jylland for at dyste om æren og flere flotte præmier. Klubben har ikke selv spillere med i år, men de satser på at være repræsenteret i finalen igen til næste år. Sommer-billard Turneringen under Jydsk Billard Union er færdigspillet, men det er ikke ensbetydende med, at Aars Billardklub lægger køer og kegler på hylden. Tværtimod har klubben sammen med en række naboklubber arrangeret en sommerturnering som afvikles indtil august, hvor den nye turnering under JBU starter op igen. Turneringen er en såkaldt handicapturnering, hvor holdene kan sammensættes på kryds og tværs. Formålet med turneringen er, at man holder formen og den vigtige fingerspitzgefül ved lige henover sommeren. Derudover giver det også nye spillere mulighed for at prøve spillet på en afslappende og uformel måde.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...