Turisme

Travlt på Thisted Vandrerhjem

Den bedste sæson i flere år for Thisted Vandrerhjem i Skinnerup

Thisted Vandrerhjem har måttet melde alt udsolgt flere gange i juli. Foto: Diana Holm
Thisted Vandrerhjem har måttet melde alt udsolgt flere gange i juli. Foto: Diana Holm

SKINNERUP: - Vi har haft godt belagt i hele højsæsonen, og der har været flere dage med helt fuldt hus. Det har vi ikke prøvet før.

Det fortæller Karl Olesen, sammen med hustruen Gitte Thøgersen forpagter af Thisted Vandrerhjem - også kaldet Danhostel Thisted - i Skinnerup. Parret har haft forpagtningen af det kommunalt ejede vandrerhjem siden efteråret 2009, og det er dermed sæson nummer fire, som nu er på sit højeste.

Og det er den hidtil bedste, fastslår Karl Olesen.

Selv om vandrerhjemmet i den gamle skole i Skinnerup ligger et stykke fra Nationalpark Thy, vil Karl Olesen godt give nationalparken en god del af æren for den gode belægning. Og ikke mindst de nye muligheder for at opleve nationalparken på cykel har trukket mange turister til.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden