EMNER

Tre generalforsamlinger på tre måneder i antenneforeningen

GUG-VISSE-DALL:Da medlemmer af Gug-Visse-Dall Antenneforening i aftes troppede op i Aalborghallen for at deltage i den ekstraordinære generalforsamling, var det tredje gang inden for mindre end tre måneder, at de havde mulighed for at få indflydelse på foreningens fremtid. 29. november holdt antenneforeningen den ordinære generalforsamling, som fik et lettere kaotisk forløb. 432 medlemmer deltog i en generalforsamling, der varede i mere end fire timer, og det var især den tidligere formand Niels Christensens rolle i foreningen, der blev debatteret flittigt. Ord som manipulation og magtfordrejning fløj gennem luften, og selv om de fleste af medlemmerne forventede, at de skulle stemme om hvilke tv-kanaler, de skulle have mulighed for at se, så fik de aldrig den mulighed, fordi et forslag om kontingentstigning blev sat til afstemning først. Og medlemmerne ønskede ikke at betale mere for den vare, antenneforeningen kunne levere. Men diskussionerne om antenneforeningen var langt fra slut. En del af medlemmerne stillede spørgsmålstegn ved, om generalforsamlingen var foregået efter reglerne, og de var stærkt utilfredse med den måde, som den nye bestyrelse greb tingene an på. Niels Christensen havde været formand for foreningen gennem 26 år, men han blev kørt ud på et sidespor, da den nye bestyrelse konstituerede sig, og Günther Valsby-Rohde blev valgt som formand. Medlemmer af foreningen havde ikke tillid til, at den nye bestyrelse var i stand til at køre foreningen videre på forsvarlig vis, og de begyndte at samle underskrifter ind for at få en ekstraordinær generalforsamling. En meget stor del af medlemmerne var tilsyneladende enige i, at bestyrelsen ikke magtede opgaven, for flere end 2.200 medlemmer skrev under. Undervejs i forløbet trak både Niels Christensen og Leo Ray Eriksen sig fra bestyrelsen, og 25. december blev foreningens amputerede bestyrelse væltet ved en ekstraordinær generalforsamling. 310 medlemmer stemte for et mistillidsvotum til bestyrelsen, og dermed stod det klart, at medlemmerne skulle inviteres til endnu en ekstraordinær genralforsamling.