Brønderslev

Tre Lions Club-stiftere hædret med pris

Tre Lions Club medlemmer fik Melvin Jones Fellowship for 35 år i klubben

BRØNDERSLEV:Tre medlemmer af Lions Club Brønderslev er blevet hædret med én af de fornemste hædersbevisninger, der er for menige Lions-medlemmer, Melvin Jones Fellowship. De tre var med til at oprette Lions Club i Brønderslev for 35 år. De tre er tidligere kriminalassistent Orla Jensen, tidligere bankdirektør Børge Bøss og tidligere stationsleder Bent Røn. Det var vicedistriktsguvenør Tina Christensen, der overrakte priserne til de tre sammen med præsident Frank Olsen. De tre er de eneste tilbageværende fra, da Lions Club Brønderslev 24. oktober 1970 blev oprettet - eller chartret, som det hedder i Lions Club. - I har alle gjort en kæmpe-indsats, sagde præsident Frank Olsen. Erling Christensen roste Bent Røn, der har haft forskellige topposter. Blandt andet i handicap-udvalget. - Bent Røn er et loyalt og flittigt medlem af Lions Club, sagde Erling Christensen. Ivan Ottesen sagde om Børge Bøss, at han har beklædt flere poster. Blandt andet som zoneformand. - Børge Bøss er 100 procent klubbens mand. Det er ikke mange gange, han har været fraværende, sagde Ivan Ottesen. Ivan Ottesen fremhævede Børge Bøss' virke med julemærker, som er blevet en mærkedag for Børge Bøss. Karl Andersen talte til Orla Jensen. - Lions Club Brønderslev er vokset til et godt bygningsværk, og det skyldes blandt andet det gode fundament, som blandt andet Orla Jensen har været med til at bygge. - Orla Jensen har været en klubbens mand. Du har udført et stort arbejde i klubben. For 26-27 år siden startede du Lions musikgruppe, og du har holdt ved lige siden, sagde Karl Andersen. Orla Jensen har alle årene spillet harmonika. Børge Bøss kom ind på, at chartringen var en tung fødsel. - Første forsøg på at oprette en klub i Brønderslev mislykkedes, men i andet forsøg lykkedes det at få en klub op at stå, som stadig eksiterer i dag, konstaterede Børge Bøss. Børge Bøss sagde, at hans Lions-periode har været en spændende tid. - Arbejdet i Lions er en periode, jeg nødigt vil undvære, sagde Børge Bøss, der glædede sig over, at der er en flok unge til at tage over i Lions-arbejdet. Orla Jensen glædede sig over hæderen. - Det er den største hæder, der kan gå et menigt Lions-medlem, sagde Orla Jensen.