Sæby

Tredjeplads til første divisionshold

SIK klarede sig flot i holdmatch i Skive

Fin placering til SIK 80 i Skive forleden. Privatfoto.

Fin placering til SIK 80 i Skive forleden. Privatfoto.

SÆBY:Det var med kriller i maven, SIK 80 satte næsen mod Skive i årets første holdmatch.

Klubben skulle møde Aalborg, Skive, Holstebro og Aalborg Roadrunners. Hurtigt fandt holdet dog ro og satte piggene i Skives kunststof, hvorefter de overgik sig selv i flere af øvelserne.

De skulle konkurrere i 400 meter hæk, stang, længde, hammer, 100 meter, 5.000 meter, højde, kugle, spyd, 800 meter, 200 meter, 100 meter hæk, trespring, diskos, og 400 meter, 1500 meter og 4 x 100 meter stafet.

SIK 80 lagde ud med en fjerdeplads i 400 meter hæk, men allerede efter anden øvelse I stangspring, vundet af Janni Kristensen fra Sæby, viste det sig at blive en spændende match. Efter ca. fire øvelser havde SIK placeret sig på en tredjeplads, der holdt. Klubbens deltagere havde den yngste gennemsnitsalder, så der er potentiale i de kommende år.

Sæbys hold bestod af forrest Louise Østergård, Signe Jensen, Anne Farum., Emma Østergård, samt Siw Bechmann, Signe Krogh, Janni Kristensen og Emilie Klubbens næste store opgave er Skole OL i overmorgen med 444 elever.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.