Løvvangen

Triumfer på et-hjulede cykler

Der var store smil fremme i Aalborg Lufthavn, da de nordjyske ethjuls cykelryttere vendte hjem fra VM efter tre ugers ophold på den sydlige halvkugle.

Klubbens forsvarende VM-langdistance-es, 19-årige Signe Gjerding Jensen, vandt igen 10 km- og marathondistancerne for kvinder samlet. Arkivfoto: Peter Langkilde

Klubbens forsvarende VM-langdistance-es, 19-årige Signe Gjerding Jensen, vandt igen 10 km- og marathondistancerne for kvinder samlet. Arkivfoto: Peter Langkilde

Løvvangens Unicykelklub (LUCK) sluttede med ikke mindre end 66 medaljer og en ny verdensrekord under det ethjulede VM 2010 i New Zealands hovedstad, Wellington. På trods af svære vejrforhold var den unge Jonas Jørgensen flyvende og flyttede verdensrekorden i længdespring ud på 3,20 m. Det er 40 cm mere end hans danske rekord. Medaljerne blev hentet bredt i mange discipliner, og i de yngre aldersklasser blev der født mange nye nordjyske stjerner. Klubbens forsvarende VM-langdistance-es, 19-årige Signe Gjerding Jensen, vandt igen 10 km- og marathondistancerne for kvinder samlet. I LUC i Nørresundby er de imponeret over VM-resultaterne. - Vi troede næsten ikke vores egne øjne, da SMS'erne begyndte at rulle hjem, fortæller formand, Trygve Engen. Af de ialt 18 deltagere fra LUCK tog 11 metal med hjem. Klubben råder i dag over otte guldcyklister. Medaljerne blev især hjemtaget i stadiondisciplinerne 400 m og 800 m, 10 km og maraton, og nogle af specialdisciplinerne som slowrace og baglæns slowrace var rene medaljeparader for LUCK. I medaljefronten kom Jonas Jørgensen hjem med 10 medaljer og ny verdensrekord i længdespring. Signe Gjerding Jensen fik også 10 medaljer, hvoraf de fire var ekspertmedaljer dvs. for alle kvindeklasser samlet. Stortalenterne Oskar Rytter Lund tog samlet ni medaljer i aldersklassen 10-12 år, og Peter Madsen scorede ottemedaljer i klassen over og vandt bl.a. guld i disciplinen højdespring. Jonas yngre søster, Emilie, tog også otte medaljer. Thim Holme scorede en meget flot ekspertguld (alle samlet) i disciplinen downhill gliding (uden brug af pedaler). Signe Kristensen tog sine første VM-medaljer med bl.a. to guld i aldersklassen 12-14 år. Blandt de nye stjerner i klassen 0-10 år var tvillingebrødrene Magnus og Oliver Søndergaard.

Forsiden