Turister er vilde med Nordjylland
Norske turister bliver længere, og svenskere og danskere bruger flere penge
NORDJYLLAND: I gennemsnit opholder en norsk turist sig nu dobbelt så lang tid i Nordjylland som for blot fem år siden.
Også andre grupper bliver længere end tidligere, og bl.a. svenskerne bruger langt flere penge. Det skriver NORDJYSKE Stiftstidende.
Efter et 2012 med en tilbagegang på et par procent i antallet af overnatninger kan de nordjyske turisterhverv igen se lyspunkter. Også danske turister vælger at blive en del længere end tidligere, og de bruger også flere kroner. For danske turister er døgnforbruget siden 2008 steget med 70 procent.
Målrettet indsats
Kun nordmændene har en ganske lille tilbagegang i forbruget pr. døgn, men det modvares så af, at de opholder sig i mange flere dage end tidligere.
Formanden for VisitNordjylland, borgmester Mogens Gade (V), Jammerbugt Kommune, ser udviklingen som et resultat af en målrettet indsats for at styrke turismen i Nordjylland. Det nordjyske vækstforum har i betydelig grad bidraget til bl.a. at øge kompetenceniveauet hos folk i turist-erhvervet.
De seneste knap 10 år har over 7500 medarbejdere været på kurser for at lære at yde den service, som turisterne forventer at møde.
- Og forskellige undersøgelser viser, at der er øget tilfredshed hos de turister, der besøger Nordjylland, siger direktør i VisitNordjylland Lars Enevold Pedersen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.