TV: Oplev Vitskøl Kloster fra luften

NORDJYSKEs fotograf Henrik Bo fortsætter sine udflugter med drone for at finde nye vinkler på Nordjylland

Vitskøl Kloster ved Ranum. Cistercienserkloster grundlagt 1158 og kirken revent ned i 1600 årene. TAMU-Center Vitskøl holder til i et historisk kloster i smukke omgivelser ved Limfjorden i Vesthimmerland. I klosteret driver TAMU et konferencenter, hvor vores elever laver mad, gør rent, servicerer gæsterne og vedligeholder bygningerne. Derudover er her skovbrug, landbrug og et gartneri med både drivhuse og dyrkning på friland. Foto: Henrik Bo <i>Foto: Henrik Bo</i>

Vitskøl Kloster ved Ranum. Cistercienserkloster grundlagt 1158 og kirken revent ned i 1600 årene. TAMU-Center Vitskøl holder til i et historisk kloster i smukke omgivelser ved Limfjorden i Vesthimmerland. I klosteret driver TAMU et konferencenter, hvor vores elever laver mad, gør rent, servicerer gæsterne og vedligeholder bygningerne. Derudover er her skovbrug, landbrug og et gartneri med både drivhuse og dyrkning på friland. Foto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

RANUM:Vitskøl Kloster ved Løgstør blev oprettet i 1158 under Kong Valdemar den Store.

Navnet kædes sammen med det latinske navn Vitae Schola, livets skole.

1573, efter reformationen, fik stedet navnet Bjørnsholm, som det hed frem til 1949.

Ruinerne af den aldrig færdiggjorte klosterkirke er i dag fredede.

Selve klosteret og de omkringliggende bygninger ejes nu af Københavns Kommune og bruges som uddannelsinstitution.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.